| TomyBrave2019 a întrebat:

Salut.
Am mai pus o intrebare asemanatoare, dar intreb iarasi acest lucru.
Mi-am luat un S20 de vreo doua saptamani, se restarta singur asa ca mi l-au schimbat cei de acolo.
Al doilea a fost aparent ok dar a inceput sa se incalzeasca cam tare. (Nu tare de neatins, dar destul de cald). Se incalezeste aleatoriu, nu are legatura cu unele aplicatii, pe camera, pe net, YT, IG, nu are importanta.
Incalzirea ii cauzeaza un lag (se misca laguit si destul de prost) pana se raceste. Problema ar fi incalzirea, nu lagul, pentru ca de acolo ii provine si acea problema.
E grava, reparabila, trebuie dus sau ce sa fac cu el? Doresc raspunsuri serioase daca se poate.
Apropo nu are legatura cu aplicatiile de fundal, update-ul la Software, setari si altele deoarece toate sunt ok si ies din calcul in situatia mea.
Safe mode-ul nu stiu cat de mult ajuta, dat fiind ca cam in orice aplicatie se intampla, random.
Resetarea din fabrica iese si ea, pentru ca nu prea as vrea, doar doar in situatii mai grave.
Ce as putea face?
Mersi.

10 răspunsuri:
| AlexElektro1987 a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci, asa se încălzește, atât timp cât nu se încălzește atat de tare incat devine insuportabil de tinut in mână, nu e o problema mare. Cand incepe sa reactioneze lent e din cauza ca simte ca are o temperatura foarte ridicată si isi reduce automat performantele ca sa nu se strice vreo componentă. Singura metoda ca sa nu se mai incalzeasca ar fi sa ii mai reduci rezolutia displayului dar nu cred ca o sa fie mare diferență, mai ales ca nu o sa se mai vada chiar atat de "impresionant" tot ce vezi pe display.

| nicu991 a răspuns:

Ai mai postat aceasta intrebare in urma cu cateva zile. Ai urmat sfaturile oferite acolo?
Tind sa cred ca nu din moment ce problema persista.

Du-l in service si-ai scapat de grija.

| TomyBrave2019 explică (pentru nicu991):

Da, ma gandeam ca cineva ar sti ceva, dar e o problema ciudata. Ducandu-l la service ar insemna sa sterg tot de pe el, asa ca ma gandeam ca poate exista alt mod de a repara. Da, am urmat sfaturile, dar nu au ajutat.

| TomyBrave2019 explică (pentru AlexElektro1987):

E adevarat, dar poate avea el o problema sau asa sunt aceste telefoane? Am vazut ca multi au probleme cu supraincalzirea la S20/+/Ultra

| nicu991 a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Pai daca in continuare folosesti aplicatiile repective, normal ca problema persista.
Ori ii dai tu factory reset, ori il duci la service si aia fac fix acelasi lucru doar ca ti-l tin cine stie cat timp pe-acolo.

| TomyBrave2019 explică (pentru nicu991):

O sa vad. Oricum nu e ca si cum as putea sa nu mai folosesc camera de exemplu. Mersi oricum. Vad eu cum fac

| AlexElektro1987 a răspuns:

Nu are ce sa iti faca la service. Majoritatea telefoanelor din ziua de azi, mai ales cele care au specificații de top, se ridica la o temperatură mare cand sunt utilizate mai mult. Si eu am un Lg si tot asa face, se incalzeste mai tare si incepe sa se blocheze.

| TomyBrave2019 explică (pentru AlexElektro1987):

Da, dar problema e ca nu il folosesc mult. Cam dupa vreo 15 min dupa o folosire incepe sa se incalzeasca si sa isi scada performanta. Nu ma joc in timp ce se incalzeste, nu nimic. Sincer nu stiu de ce.

| gelu1970 a răspuns:

Cumperi altul.
Și schimbă marca.

| TomyBrave2019 explică (pentru gelu1970):

Da sigur laughing