| bogdanz04 a întrebat:

Salut, am o problema cu telefonul (LG Optimus L9). Nu imi citeste alte cartele in afara de cartela mea (Cosmote). Am incercat si alte cartele cosmote si de la alte retele dar pur si simplu nu le detecteaza. Cum pot rezolva problema asta?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa folosesti alte cartele pentru ca telefonul este codat pe cartela ta. Probabil ca este pe abonament, sau daca a fost pe abonament si a expirat, nu s-a introdus codul de eliberare, ca atare, nu poate fi folosit de altcineva.
Trebuie sunat la Cosmote si cerut codul de decodare, pe care-l obtii oricum, doar dupa ce se termina contractul.

| bogdanz04 explică (pentru Violleta2022):

Telefonul nu este pe abonament.

| Violleta2022 a răspuns (pentru bogdanz04):

Chiar daca nu este pe abonament este codat!
Daca este cumparat legal trebuie sa te uiti pe factura si sa vezi ce cod de decodare are, sau sa suni compania care ti l-a vandut.

| bogdanz04 explică (pentru Violleta2022):

Nu cred ca ai inteles...nu este codat pe o anumita retea...ci pe un singur numar de la o singura cartela si chestia asta s-a intamplat dintr-odata, nu a fost asa mereu, am telefonul de mai bine de 2 ani.