| x2gk9r a întrebat:

Salut…
Am un iphone 12 si il incarc de 3 ori pe zi cand sunt la scoala maxim de 2 ori pe zi
Este ok?

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu e ok. Ar trebui sa îți ajungă 1 încărcare pe zi.

| Simpatic a răspuns:

Normal sa fie incarcat de 3 ori pe zi? nu stiu ce sa zic, nu este anormal insa bateria se va "uza" prematur, adica daca il incarci 1 data la 24 de ore te tine bateria sa zicem 2 ani e zile in parametri normali, daca e incarcat de 3 ori in 24 de ore dupa 6 luni poti sa iti iei alta baterie.
ce am scris pana acum e valabil pentru un acumulator nou

Faptul ca tu ai luat un iphone sh si nu tine bateria mai deloc e altceva

Poti sa verifici din setari cata viata are bateria ta si iti raspunzi singur daca e buna sau pe duca

Configurări > Baterie > Stare sănătate baterie

O baterie normală este concepută să păstreze până la 80% din capacitatea inițială și după 500 de cicluri de încărcare complete, în condiții de utilizare normală!

| x2gk9r explică (pentru Simpatic):

E nou tel din altex si bateria e 100%

| x2gk9r explică (pentru Simpatic):

Am bagat tel la 8:41 si la 9 sau la 10 l-am scos fiindca era 80 % si pana la ora 14:03 aveam 7%

| Simpatic a răspuns (pentru x2gk9r):

Daca e 100% desi ma indoiesc atunci e in regula
3x incarcare pe zi este cam mult insa
vei ajunge la uzarea bateriei in viitorul apropiat, e vorba de uzura normala datorata ciclului incarcare-descarcare

| Catrice a răspuns:

Am un s21 de 2 ani jumate și il încarc doar seara când ajung acasă de la munca și toată ziua vorbesc la el și trimit mailuri și o data nu s-o descarcat în timpul programului ce ai tu e vechitura deja laughing

| x2gk9r explică (pentru Catrice):

Cica vcehitura al tau a fost publicat in 2021 si al meu in 2020 niciodata SAMSUNG NU VA FII BAZA
IOS COSTA MULT DAR E CEVA DE CALITATE

| Catrice a răspuns (pentru x2gk9r):

Are sotul iPhone dar abia il folosește și il tine câte 2 zile bateria. Mie nu îmi place ios pentru ca ma limitează prea mult. Samsung a fost înaintea Apple totuși da ce sa zici si tu acum daca mami asta ți-o luat ca asa se poarta intre fitosi laughing

| literallythesamebruh a răspuns:

Având în vedere capacitatea bateriei, nu prea ai de ales și trebuie să îl încarci de 2-3 ori pe zi. Nu știu să îți zic dacă e ok sau nu, depinde de tine dacă autonomia este suficientă pentru nevoile tale.

| Ilovedinero a răspuns:

Este norma sa il incarci cand se descarca cam 20-30%

| x2gk9r explică (pentru Ilovedinero):

Am scos tel de la 9 si ceva si mo tinut 6 ore adica de la 9 si ceva pana la 14:02 e ok?
Cum sa fac sa tina mai mult sau este normal? Tot de 3 zile pe zi il incarc ca eu il folosesc mult

| Ilovedinero a răspuns (pentru x2gk9r):

La Iphone-uri este normal.La orice tip de iphone.Eu am 15 si tot de 2-3 ori pe zi il incarc.Nush sigur dar si la Samsung-urile astea mai noi stiu ca tine si mai putin bateria

| x2gk9r explică (pentru Ilovedinero):

Deci e in regula?

| Ilovedinero a răspuns (pentru x2gk9r):

Da

| x2gk9r explică (pentru Ilovedinero):

Oare daca imi luam iphone 13 ma tinea bateria mai mult sau tot asa?

| Ilovedinero a răspuns (pentru x2gk9r):

Eu am 15 si tot asa il incarc.Nu stiu exact dar cred ca e aceeasi baterie la toate iphone-urile si diferenta este de cateva actualizari si design

| x2gk9r explică (pentru Ilovedinero):

Am pus ceva intrebare de baterie pe profil uita te te rog frumos

| raduvasile a răspuns:

Depinde cât de mult il foloseşti!
Am momente când il incarc la 2 zile, dar şi când il incarc in fiecare zi sau chiar de 2 ori pe zi.