| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am un iPhone 7 si din pacate, nu se mai deschide / incarca nu stiu ce are, l-am bagat la incarcat, am luat alt cablu original, am bagat la mai multe incarcatoare, nu apare nimic, nu se incarca, ce ar putea sa aiba?

2 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Priza in care intra cablul in telefon e foarte probabil dusa
poate sa stranga funingine (cu toate ca sunt 5V prapaditi, chiar am vazut asa ceva... si am folosit NUMAI cablul lui original)
poate sa stranga cocleala (daca ai folosit cabluri ne-originale, la care contalctele sunt din cupru care in timp se cocleste, si se acopera cu un oxid verde care nu mai e conductor... si mai e si nociv)
- sau cel mai rau, ai indoit/rupt un pin din priza (iar din cauze de cabluri neoriginale, sau deformate - ca ai calcat pe ele sau alte motive din astea)

din pacate numai la service poti rezolva, si daca e chestie de coclit, ar trebui curatat cu alcool izopropilic, care foarte probabil ca tu nu ai si care trebuie pus intr-un anumit fel (cu un bat foarte subtire si vata), ca daca ajunge pe ecran, se strica ecranul sau se schimba culorile)

| Ciorba_Denis_1984 a răspuns:

Trebuie schimbata mufa probabil l-ai bagat fortat si s-a stricat