| Ana_Călin_1990 a întrebat:

Am un telefon fabricat de Android. Am atasat un card de memorie de 1MB. In specificatiile telefonului, scrie ca memoria lui este de 8MB.
Atunci cand descarc o aplicatie mica, de pe Google Play, imi zce spatiu de stocare plin, chiar daca am cateva poze si melodii. Am umblat si la setari, nimic. Oare de ce?
Vreau ajutor cat de cat specializat. Multumesc!

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Interesant, cine e Android asta care fabrica telefoane? Card de 1 MB? Da omule link! Probabil ai vreo clona chinezeasca de doi bani. Din memoria aia mai ocupa si sistemul de operare, asa ca daca un telefon CU Android, fabricat DE oricine, are 8 GB de memorie interna, iti mai ramin de utilizat vreo 3 tie, ca restul ii ocupa sistemul.

| anonimg a răspuns:

Nu exista card mai mic de 2GB (adica 2048 MB). Ce-a mai mica si mai slaba poza facuta cu telefonul are chiar mai mult de 1MB. Deci nu ai card de 1MB. Trebuie sa scrie pe card de cat este el.
Pe de alta parte, ca sa poti descarca aplicatii de pe google play, trebuie ca sa intrii undeva la setari si sa setezi telefonul ca sa iti descarce aplicatiile pe card, si nu in memoria lui interna.
Daca ne vei spune ce telefon ai, si daca vei verifica personal capacitatea cardului de memorie, atunci vei primi mai usor rezolvarea la problema ta.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonimg):

Nimic despre tatal nostru? Dar ce sa vezi? Uite un card de 1 GB! http://www.compari.ro/carduri-memorie-c3157/kingmax/microsd-1gb-p13655212/
Doamne-ajuta, ca a celor grei de cap va fi imparatia cerurilor, amin!

| anonimg a răspuns (pentru KodrutZ):

"Nimeni nu coase un petic de postav nou la o haina veche; altfel, peticul de postav nou rupe o parte din cel vechi, si mai rea ruptura se face."
Asa si aici; e lucru vechi cardul acela, si mai rau te chinui cu el. Nici pe degeaba nu as primi un card din acela; fii sincer ca nici tu.
Ma opresc si nu comentez spiritul. ^_^

| KodrutZ a răspuns (pentru anonimg):

Daca nu ai nevoie de mai mult, e ok si ala. Permite-mi sa iti reamintesc ca ai zis "Nu exista card mai mic de 2GB (adica 2048 MB)." Ti-am demonstrat contrariul. Mai bine mai zi-le de-alea cu doamne-doamne.

| anonimg a răspuns (pentru KodrutZ):

Cand am scris ca nu exista card mai mic de 1GB ma gandeam ca am avut un card de 512MB la un Motorola e398. Dar acum nu mai traim in trecut. Inainte de a raspunde, chiar ma gandeam sa caut sa vad daca mai exista carduri mai mici de 2GB. Dar nu ai ce sa faci cu un card nici de 2GB, dar de 1GB. Deci trebuie sa ne raportam la situatia de fata.
Si stiu ca se dubleaza capacitatea cardurilor. Caci daca am avut de 512MB este si normal ca urmatorul sa fie de 1GB, iar urmaorul de 4, 8, 16, etc. Dar nu vreau ca Ana_Călin sa fie ametita cu tot felul de date si informatii inutile.
Tie iti place spiritul de critica. Daca vrei sa ajuti pe cineva, ajuta-l; dar nu-l critica. Cum ar fi ca patronul sa spuna angajatului: "Iti dau salariul acesta, dar stiu ca nu-l meriti"? Cam asa procedezi tu. Nu te lega de defectele marunte ale oamenilor. Este mai grav spiritul de critica decat greseala lui Ana_Călin ca a spus ca are card de 1MB, si decat mine ca nu am folosit detalii care ar fi dus poate la incurcaturi. Fii amabil si impaciuitor, si vei avea parte de acestea.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonimg):

I-ai dat un raspuns eronat. Plus de asta, nu ai habar cit si cum foloseste lumea cardurile ca sa dai verdicte. Am un desteptfon pe Digi cu slot microSD in care am bagat un card de 2 GB cred. Am pe cardul ala vreo 300 MB de muzica si citeva zeci de megi de poze facute de telefon. Deci vezi tu ca si 1 GB ar fi mai mult decit suficient. Nu imi place spiritul de critica, chiar imi place cind nu am ce critica. De exemplu lucra pentru un tip din Slovacia cu care colaborez si eu un pakistanez. Pakistanezii si indienii de regula scriu in engleza mizerabil. Asta chiar nu aveam ce cusur sa ii gasesc. I-am zis sefului sa il felicite din partea mea, ca merita. Deci nu e vorba mereu de critica. Din pacate pe TPU vad ca dau numa' de niznauti care arunca cu pareri eronate in zone unde nu exista ca o fi ca nu o fi ca la filozofie si religie...

| Supps a răspuns:

Intra in Setari->Gestionati Aplicatii. Acolo, in partea de jos dupa ce se va incarca lista de aplicatii, vei vedea spatiul ce poate fi folosit pentru a instala aplicatii. Daca nu este de cel putin 2-3 ori mai mare decat dimensiunea aplicatiei ce vrei sa o instalezi vei primi aceasta eroare.