| Girly97 a întrebat:

Salut, am un telefon nou de aproape o luna si momentan nu stiu multe despre acesta dar as dori sa stiu cum pot afla daca telefonul va face maine dimineata trecerea la ora de vara in mod automat in timp ce dorm.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.

| Frank51 a răspuns:

Telefonul este cea mai inteligenta chestie de pe lângă noi în zilele noastre, ar fi aiurea să nu facă trecerea automat, dacă este setat pe automat evident.

| GPA a răspuns:

Orice telefon va face sincronizarea de dată, oră și fus orar odată conectat la o rețea de internet(fie WiFi sau rețeaua celulară). Trebuie să activezi din setările telefonului, la setări de dată și oră : Sincronizarea automată / Dată și oră / Fus orar automat. Astfel, telefonul va prelua in mod automat orice schimbare a fus orarului prin internet.

Vorbim de smartphone, pe telefoanele cu butoane se mai poate face acest lucru prin cartela SIM, sincronizarea odată cu rețeaua GSM. Sunt telefoane clasice care suportă această funcție, altele nu.

| SingleForOne a răspuns:

Verifică în setări la "Date and time" (sau cum scrie la tine) dacă este setat automat. Al meu nu are acea opțiune de a fi automat, fără să verific, dar dacă mă duc în setări să aplic "Use network-provided time", atunci se face automat, și pe urmă îi dau turn off. De exemplu, când mi-am luat telefonul din service recent, nu era așa "automat", tot trebuia să-l verific din setări, cu toate că e smartphone.

| NunuNini a răspuns:

Orice smartphone sau iPhone face trecerea automata.

| unreadfire a răspuns:

Smartphone-urile fac trecerea automat