| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Salut.
As trece de la Android la IOS si nu sunt sigur daca merita schimbarea.
Am un Samsung Galaxy A52s 5G, vreau sa il schimb cu un iPhone 13.
Stiti cumva avantajele/dezavantajele si daca merita?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Față de Samsung, iPhone 13:

- ecran mai mic
- fără card
- doar 4 g ram
- camera de 12 Mpx
- preț peste dublu

merită?

| doctorandus a răspuns:

Mda, pe Android Google/Samsung stiu tot ce faci cu telefonul. La Apple ai privacy, in schimbul pretului mare si al faptului ca aparatele Apple se potrivesc doar cu alte aparate Apple. In general pe Android nu ai vendor lock pe ecosistemul propriu.

| doctorandus a răspuns:

Pe Android poti avea unul sau mai multi antivirusi.

Nu exista antivirusi pentru iOS (cine-ti zice ca exista te minte).

| FredericChopin a răspuns:

Deși nu prea îs fan nici Samsung nici Apple nu MERITA DEOARECE ANDROID E CEL MAI BUN SISTEM DE OPERARE deoarece
-poti modifica ROMUL după ce nu mai are actualizare
- poți adăuga card SD
- are senzor de amprenta
- are ramul mai mult
- ecran mult mult mai viu / mare
- baterie mai mare ( cu mult mai mare) fata de max 12 ore cât are i phonul
- camera / Quand etc fata de o camera tripla de 48 Mp
- etc
Dezavantajele: nu prea ai sau ai nu ai logo îl Apple :-( dar poți sa ți faci tu unul din orice material;-)

| FredericChopin a răspuns (pentru FredericChopin):

Procesor mai bun / rapid

| FredericChopin a răspuns:

Funda pls

| SamsungElectronics a răspuns:

Salut

Mai bine rămâi la Android

| Andrei0003 a răspuns:

Vrei să treci de la un display de 120 hz cu culori bune la unul de 60hz cu culori mediocre? Vrei să treci de la o baterie de 4500 mah la una de 3227 mah? Vrei să treci de la 6 GB RAM la 4? Vrei să treci de la încărcare pe 25w la 20? Vrei să treci de la un sistem de operare care te lasă să personalizezi și să folosești ce vrei la unul care nu? Vrei să treci de la un telefon care suportă card de memorie la unul care nu? Vrei să treci de la un procesor bun la un procesor foarte bun? (Să nu zici că mănânc Nutella că am ceva cu iPhonurile).
Vrei să treci la la o gaură mică în ecran la un breton tuns cu ciobu' și urât cu spume?
Vrei schimbarea asta pentru mai mult de dublul prețului?

| PabloEscobarGaviria a răspuns:

Poti face asta daca iti doresti. Sigur ca exista diferente, nu stiu daca neaparat sunt avantaje sau dezavantaje. Android mi se pare ca este mai simplu de utilizat, pe cand IOS este mai complex.

| SunsetTrance a răspuns:

Eu zic ca nu merita:

- cu un telefon Android poti face mult mai multe decat cu un Apple: sa descarci atat de pe AppStore, cat si de pe internet, sa personalizezi telefonul cu tot felul de software-uri de pe internet

- Apple sunt doar pentru aspect si finisaje la carcasa, in rest sunt CEL MULT la fel de bune precum un telefon Samsung/OnePlus/Oppo/Honor/Vivo/etc. ce costa pana in 2500-3000 de lei, precum este A52s 5G pe care il folosesti acum

- se stie ca Apple au furat dotari de la Samsung de-a lungul timpului si le vand mai scump si putin bibilite la aspect ca sa ia fata la cine are bani, dar nu si minte

- iPhone te urmareste mai mult prin GPS decat un telefon Android, iar daca nu iti mai stii contul Apple ai belit banana, ramane blocat si trebuie sa iei altul

- iPhone sunt in general ca sa iti impresionezi cunoscutii, asta in special intr-un colectiv de copii de 12-15 ani

sunt bune iPhone-urile, dar parerea mea este sa iti iei unul care costa pana in 2000 de lei second-hand, atunci mai merita

daca chiar vrei, iti propun sa iti cauti unul din gama iPhone 11, le gasesti la 1500-2200 de lei (depinde de tine daca stii sa gasesti oferte bune), care este la fel de performant ca seriile 12, 13, 14, cu mici exceptii

eu unul am un Oppo A72, care in 2020 august a costat 1300 de lei nou; merge superb chiar si azi, are baterie de 5000mAh care tine super, si chiar l-am folosit; este echivalent cu telefonul tau minus mizeria aia de 5G, si model aparut acum 2 ani, tine minte

telefoanele din 2020 incoace au stagnat in mare parte, asa ca mai bine iti iei un flagship Samsung/iPhone de acum 2 ani, in niciun caz iPhone mai nou de un an ca e teapa curata la bani

in rest, sa fii sanatos si spor la gasit o oferta corecta!