| NotAndrew69 a întrebat:

as vrea sa imi achizitionez un telefon, si nu stiu pe care... telefoanele sunt: Samsung Galaxy S8/S8+ sau Huawei Mate 10 pro! vreau si o explicatie de ce unul e mai bun ca celalalt!
Cel mai bun primeste funda!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Tocmai ti s-a aratat mai sus de ce, numai ca trebuie sa citesti. Acolo sunt toate functiile in comparatie. Nu poate decide altcineva pentru tine. Tu stii ce vrei (sper).
Vrei ecran mai mare, si OLED, versiune de Android mai noua (8.0), mai multa capacitate de stocare a telefonului (128 GB din fabrica) dar fara suport pentru card microSD, mai mult RAM (6GB) si sa faca teoretic poze mai bune in lumina scazuta (gratie F1.6), atunci Huawei.

Daca vrei un telefon mai usor (152 g in comparatie cu 178 cat are Mate-ul), si sa reziste mai bine la apa si praf (IP68), rezolutie a ecranului mai mare (1440x2960), si implicit mai multi ppi (570), si sa aiba suport pentru card de memorie microSD, atunci Samsung.
Sa nu mai vorbim ca la capitolul design doar tu stii ce vrei.
O persoana terta e foarte subiectiva. Ea iti poate expune doar caracteristici tehnice, si eventual, experienta in utilizare.
Acum, aceste 2 telefoane, in ciuda diferentelor minore, sunt foarte apropiate ca si putere si performanta foto-video. Sunt si relativ noi si scumpe, si nu multi de pe aici le au, ca sa iti poate expune date concrete.
Eu folosesc un Huawei P10 Plus, si pot spune ca e un super telefon... nu ma indoiesc ca Mate 10 Pro ii calca pe urme.

| NotAndrew69 explică (pentru NLS):

Ok, ai dreptate! Huawei Mate 10 Pro e mai putin mai bun ca P10 plus, dar ideea e ca vreau ceva pentru jocuri sa arate si bine, sa tina si mult bateria, si ai aiba o viteza mare... si de aia ma gandesc ca Huawei Mate 10 Pro, zic eu e mai bun...

| NLS a răspuns (pentru NotAndrew69):

Eu ma joc foarte rar pe telefon, am trecut de varsta aceea.
Cu telefoanele si tabletele trebuie sa faci compromisuri cand vrei jocuri... fie stai cu el in priza, fie iei un powerbank de 7800 (dar cum nu prea exista inca powerbankuri cu USB Type C, trebuie sa umbli si cu cablul USB al telefonului dupa tine).

https://www.gsmarena.com/......mpare.php3

comparatie intre Mate 10, Mate 10 Pro si P10 Plus
castigator din punctul meu de vedere, Mate 10 Pro
Argumentatia: baterie la fel de mare ca Mate 10, ecran minimal mai mare, dar rezolutie mai mica, asta ducand la o viata mai lunga a bateriei.
Camera principala e la fel la cele 2 Mate-uri, si e putin mai buna decat la P10 Plus... dar o sa observi asta doar facand poze la apus.
Singurul dezavantaj la MATE 10 Pro e ca nu ai card de memorie, si trebuie sa iti ajunga cei 128GB.
PS: nu uita sa cumperi varianta cu 128 GB! daca ramai la el.

Al meu suporta si card de memorie, dar sincer nu simt nevoia deocamdata.

S8 are baterie de 3000 si ecran cu rezolutie mare, deci bateria va tine mai putin ca la Mate 10 Pro

| NotAndrew69 explică (pentru NLS):

Ok... deci cred ca imi iau Mate 10 Pro

6 răspunsuri:
| NotAndrew69 explică (pentru IamTheDevil):

Stiu de chestia asta, dar nu ma intereseaza asta, eu am zis sa imi argumentati de ce sa aleg unul din acele telefoane

| IamTheDevil a răspuns (pentru NotAndrew69):

Samsung pentru ca are o rezolutie mai mare, super amoled, destui gb ram si un procesor bun, daca ai nevoie de un telefon pe care sa il butonezi pe Facebook, Youtube etc, nu merita sa iei Huawei-ul. Daca ai nevoie de un telefon cu specificatii mari care sa-ti duca jocuri premium si sa folosesti telefonul foarte mult timp, alege Huawei-ul pentru ca are o stocare de 128GB, o baterie mai mare si 6GB ram