| Modoaca_Iuliæ_Doriana_1995 a întrebat:

happy
Astazi, niste colegi mi.au umblat pe telefon, au incercat sa ghiceasca modelul ...si mi-au blocat telefonul.
Vreau sa precizez ca am un Allview X1 Soul, si ca am cartela Orange.
Ce sa fac? Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| Komarov a răspuns:

Inchizi telefonul apesi tastele de blocare volum sus de odata sau jos dupa apare un meniu recovery mode se numeste de acolo umbli din butoanele din volum si te opresti la wipe data/factory reset si apesi butonul de blocare/inchidere si gata l-ai salvat funda?

| Modoaca_Iuliæ_Doriana_1995 explică (pentru Komarov):

Si ii dau delete all users data?laughing

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In ce fel? Ai parola, ai gesturi? Fara detalii cam greu de ajutat.

| Modoaca_Iuliæ_Doriana_1995 explică (pentru darrio2007):

Am un model din ala.

| darrio2007 a răspuns (pentru Modoaca_Iuliæ_Doriana_1995):

Am inteles.Din ala.Eu am din celalalt.

| AlyiX a răspuns:

Uhhh. Și mie mi s-a întâmplat asta, dar eu am Nokia Lumia 820. Mă rog. Nu îți apar minutele de așteptare pentru următoarea deblocare? Mie îmi apare, dar atunci aveam de așteptat vreo' 400k minute. Eu când l-am avut blocat, am făcut o resetare din butoane... Dar la mine uitasem săfac un pas și așa că l-am dus la service.winking încercă să cauți pe site-ul lor resetări și altele. Baftă (nu am putut să dau mai multe detalii pentru că nu am același telefon ca al tău, dar poate merge o resetare din butoane, caută și ai să vezi)

| Modoaca_Iuliæ_Doriana_1995 explică (pentru AlyiX):

Nu, imi cere email-ul, si tastaturanu merge.

| Username543 a răspuns:

Trebuie sa stii ce pierzi
ai sa pierzi toate datele din memoria telefonului
adica poze/muzica/filme/numere de telefon
nu ai sa pierzi nimic din cardul SD
si nici de pe cartela SIM
Acum ca stii ce pierzi e timpul sa iti explic ce sa faci
Inchide telefonul si intra in modul ROM RECOVERY
daca nu stii cum sa intri ai sa afli acum:
Sunt 5 combinatii de butoane(apasate consecutiv) pentru a intra in ROM RECOVERY insa tu trebuie sa o nimeresti pe ceea buna, una din combinatii te va duce in DOWNLOAD MOD lucru ce nu te intereseaza pe tine
hai sa iti spun combinatiile:
1 power+volum up+home
2 power+volum down+home
3 power+volum up
4 power+volum down
5 power+home
(una din aceste combinatii te duce in ROM RECOVERY, si nu uita butoanele trebuiesc apasate in acelasi timp)
Acum ca ai intrat in ROM RECOVERY
trebuie sa stii si sa navighezi
volum up/down= sus/jos
home=selecte(posibil sa fie si power pentru ca asa e la unele telefoane)
back=back
acum ca stii sa navighezi uite ce trebuie sa faci
Cauta rubrica WIPE DATA FACTORY RESET
dai select
pe urma dai
YES DELETE ALL DATA USER
dupa ce se termina procesul
o sa iti apara mesajul WIPE DATA FACTORY RESET COMPLET
acum dai back
si selecteaza rubrica
REBOOT SYSTEM NOW
telefonul se va reseta
cand se va aprinde va incepe sa incarce logoul LG(in cazul tau)
dupa ce se termina procesul de incarcare
telefonul tau intra in meniul de configurare android
exact ca atunci cand l-ai pornit prima data
In concluzie nu o sa iti mai cheara schema de deblocare.
Iar tu va trebui sa il configurezi
adica sa ii setezi ora si data
si sa iti faci un cont nou gmail(asta daca nu ai deja unul)
Si asta e tot.

P.S In ROM RECOVERY nu selectezi altceva de cat ce ti-am spus eu.