| sparklingqueen a întrebat:

Salut,cand dau sa imi incarc iphoneul imi apare ca am apa in telefon si nu poate sa se incarce, dar eu nu-mi amintesc ca scap telefonul in apa, peste o ora sau maxim o zi se usuca?

Răspuns Câştigător
| Adolf8 a răspuns:

În max 30 de minute se usucă dacă a ajuns apă la senzor, dar dacă face așa de mult timp, ( de zile întregi) înseamnă că senzorul s-a defectat, când introduci mufa de încărcare simte umezeală din cauză că s-a defectat. Am pățit și eu în anul 2017 la un Samsung Galaxy s 7 edge. Am avut garanție. Deci nu știu cât va costa aceasta intervenție. Însă nu este o problemă destul de mare.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Adica nu l-ai scapat in apa dar intrebi in cat timp se usuca? Ciudat!
Te va costa cam mult reparatia.

| sparklingqueen explică:

Pai nu mai imi apare asa..asta inseamna ca s-a uscat.Dar ma rog.

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

IPhone sunt 3 modele in lume - vechi cu baterie inter-schimbabila = prima generatie; cu capac in spate care se detaseaza = a 2-ua generatie; si compacte la care nu se poate schimba nimic sau detasa capacul din spate ele fiind concepute a fi anti-praf, anti-umezeala si pot sta in apa oricat de mult si sunt rezistente la socuri de scapare pe jos. In toate cazurile telefonul se pune cu fața (ecranul in jos) in jos la soare pe balcon undeva sau pe terasa si se lasa cateva ore in soare - nu iti fa probleme ca va fi fierbinte - sunt concepute sa reziste la caldura mult timp daca stau in soare - daca cumva intamplator telefonul a luat umezeala sau apa in interior, acesta se v-a evapora in cateva ore de stat in soare, interiorul telefonului se v-a usca si e posibil sa iti meaga si incarcarea fara probleme.