| Petre124 a întrebat:

Salut, cine este cunoscător în domeniu și mi poate zice dacă este normal ca sănătatea bateriei telefonului meu să fie la 93%, avandu l din 12 februarie 2023, fiind un 14 pro max și din câte știu, acel procentaj nu este cel adevărat. Este bună sănătatea bateriei? Cum pot să previn această scădere?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este normal atata vreme cat ai aplicatii instalate pe el, care ruleaza non stop in background, consumandu-ti bateria.
Daca ai grija sa inchizi toate aplicatiile dupa folosire, GPS-ul ori notificarile de la msg, ori alte aplicatii, atunci nu se mai consuma atat de mult.

| Simpatic a răspuns:

Conteaza cum ai folosit acel telefon, una este daca vorbesc 5 minute pe zi si alta daca ma joc 6 ore pe zi si il incarc de 2-3 ori in 24 de ore!
Deci nu are relevanta de cand ai acest telefon de nou ci cat este el de utilizat
sa stii totusi ca iphone este pomul laudat nicidecum cel mai cel telefon sau marcawinking
93% daca a fost intr-adevar forjat este in regula

| carevaescu a răspuns:

E f normal, chiar f bine.

| carevaescu a răspuns (pentru carevaescu):

Dupa un an de zile de folosință normal ar fi sa ai sănătatea bateriei la mai aproape de 80%. Deci, esti mai mult decat ok.

| Xox0 a răspuns:

Nu-ți mai da update-uri la iOS.
Acum o sa vina unii sa-mi spuna ca nu i adevarat, ca securitate si performanța bla bla, dar asa e. Si caută pe net sa vezi cu ochii tai ca update urile strica bateria.

Un alt lucru care strica bateria e folositul in exces, exemplu: te joci mult pe el, apoi il încarci, apoi iar te joci si tot asa.

| RaiderX a răspuns:

Salut,
Poți să previi scăderea accelerată a sănătății bateriei evitând expunerea la temperaturi extreme, încărcând telefonul la temperaturi moderate și evitând descărcarea completă a bateriei în mod regulat. De asemenea, încercă să menții ciclurile de încărcare între 20% și 80% pentru a menține sănătatea bateriei pe termen lung.