| anonim_4396 a întrebat:

Salut, cum deblochez un telefon? L-am resetat din fabrica, si acum zice că trebuie să mă conectez cu contul de google al primului proprietar! Wtf, cum fac să-l deschid, e un Xiaomi redmi note 4 cred, nu e al meu, mi l-a dat un prieten, poate îl ajut...

Răspuns Câştigător
| Bogdan70001 a răspuns:

R: Deblochezi bootloader-ul, instalezi de pe PC un ROM de MIUI 9.5 original, intri in fasboot mode si intre timp pe PC instalezi adb + fastboot si o versiune de TWRP (imaginea cuTWRO trebuie sa fie in folderul cu fastboot si adb)
Dupa asta deschizi un cmd in folder-ul cu fastboot si scrii urmatoarele comenzi
1) fastboot flash recovery.img
2)fastboot boot.img
De aici ar trebui sa intri in TWRP recovery si te duci la WIPE si selectezi Dalvik Cache, Cache, System, data si dai swipe ca sa dai wipe (INAINTE SA SFATUIESC SA FACI UN BACKUP INTRAND LA BACKUP DIN RECOVERY, nu-ti mai zic cum pentru ca este foarte usor si sigur te prinzi cum)
Dupa WIPE te duci la INSTALL si prin cablu USB muti versiunea de MIUI de pe PC in telefon si o a alegi la sectiunea install sa intalezi de pe Internal Memory sau Meoria Interna.
De aici te duci unde ai copiat tu ROM-ul de MIUI 9 si il selectezi dupa care dai "Swipe to confirm" si il lasi sa flash-uiasca.
DUPA CE s-a terminal flash-uirea nu da Reboot, da back pana la meniul principal din TWRP si ii dai POWER OFF, NU Reboot
Btw zii mersi ca ai Xiaomi pentru ca la ei cestia asta este MUUULT mai usoara comparativ cu alte brand-uri
[ATENTIE} Trebuie sa fii constient ca o faci pe propia raspundere si sunt riscuri destul de crescute ca telefonul tau sa intre in bootloop daca nu ai mai facut asta pana acum si nu sunt responsabil daca iti strici telefonul
Alte solutii: - Daca crezi ca nu am fost destul de explicit poti cauta pe YouTube "How to flash MIUI 9 on Xiaomi Redmi Note 4
- Daca ai reusit sa flash-uiesti alta versiune de MIUI si tot la fel face o sa fie nevoie sa faci acelasi lucru numai ca i loc de MIUI iti poti lua un Custom ROM de Android 8.1
Daca ti-am fost de ajutor nu uita de funda si evaluarea raspunsului raspunsului ca fiind folositor si/sau inteligent
Nume user: Bogdan70001
Utilizator: Senior
Raspund frecvent la categoriile: Telefonie, Tehnologie
Cele mai multe raspunsuri le dau la

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Bogdan70001):

"1) fastboot flash recovery.img
2)fastboot boot.img" PRACTIC TPU NU A PUBLICAT CE TREBUIA
de fapt este
1) fastboot flash recovery (numele imaginii).img
2) fastboot boot (numele imaginii).img

Acum eu sper sa incerci si sper sa-ti iasa. Daca ai nevoie de ajutor mesaj in privat si te ajut cu cea mai mare placere... dupa cum am spus este posibil sa nu-ti iasa din prima, ba chiar eu neavand pe nimeni care sa ma ajute in prvinta asta am dat gres de 6 ori la inceput, DAR MERERU AM REZOLVAT si da....in chestia asta pe care tu vrei sa O FACI INDIFERENT DE PROBLEMA MEREU EXISTA O REZOLVARE si crede0ma ca am dat de multe (poate chiar toate happy )

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Poate-ți introduce (dă) prietenul tău datele contului de google

| Valyasdfg a răspuns (pentru sierra1):

Păi el l a cumpărat de pe la dăstia de pe piața, ai îmi cere contul primului proprietar, cred că telefonul o fost ciordit, omul și-a dat seama, si l-a blocat si pot intra doar de pe contul lui(proprietar) doamne bate.l că doar nu-i iPhone!

| sierra1 a răspuns (pentru Valyasdfg):

înțeleg că poți să intri pe net prin WiFi

| Valyasdfg a răspuns (pentru sierra1):

Păi da am intrat pe wifi dau să mă conectez la contul Google si zice să mă bag cu contul proprietarului! E clar că l-a blocat omul când a văzut că o fosta furat

| gelu1970 a răspuns:

Sunt metode de a scoate contul google. Însă e un telefon furat. Așa e când furi sau cumperi de la jegoși ce fură.
Il pui in vitrină și te uiți la el.

| Valyasdfg a răspuns (pentru gelu1970):

Mă gândesc... oare ăștia de la service accepta sa îl deblocheze? Sigur o să-și dea seama că e furat

| gelu1970 a răspuns (pentru Valyasdfg):

Eu când lucram in service au venit destui cu telefoane furate, cică nu iși aminteau de cont. Șeful făcea pe prostul și noi il deblocam. Deci, nu cred că ii interesează decât sa te taxeze.