| cosmin123456789123456789 a întrebat:

Salut,cum e treaba cu telefoanele luate la abonament? un prieten mi-a spus ca cica pe langa abonamentul respectiv pe 1 sau 2 ani mai dai in plus 5 sau 10 euro in functie de cat de perfoemant e smartphone-ul,de exemplu,daca iau un telefon la un abonament,sa zicem, de 8 euro pe luna, trebuie sa mai dau inca 10 euro.El a zis ca taxa asta se aplica doar la smartphone-uri.E adevarata cehestia asta, sau nu stie el bine?

4 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Nu e adevarat. Pretul smartphone-ului este in functie de valoarea abonamentului. Ca cat abonamentul este mai scump cu atat pretul telefonului este mai mic.
Si deasemeni pe 1 an pretul e mai mare, pe 2 ani pretul e mai mic la acelasi abonament si la acelasi telefon.
Cand te duci sa alegi un smartphone
te uiti intai la valorea abonamentului
si pe urma pe cat vrei 1 an sau 2.

| availablehandyman a răspuns:

Nu este adevarat... si alte telefoane tot asa le iei! de exemplu daca un telefon costa 600 ron si il iau la abonament de 10 euro, telefonul il iau la jumate de pret adica 350 ron! cu cat iei abonamentu mai mare cu atat telefonul il iei mai ieftin!

| Stefan_Nistor_1979 a răspuns:

Salut nu este adevarat dar daca ai sta sa socotesti pretul telefonului fara abonament si telefonul+abonament ai observa ca cu abonament iesi mai scump, iar abonamentele sunt cam saracacioase deoarece pe Orange este o cartela cu multe minute 100 mb trafic si facebook nelimitat cu 5 E.
Cea mai buna idee este sa strangi bani si sa iei unu la liber

| availablehandyman a răspuns (pentru Stefan_Nistor_1979):

Da dar daca stai sa te gandesti iti prinde bine si un abonament!