| cosmin16seagta a întrebat:

Detin un Samsung Galaxy S6 si am intampinat o problema legata la incarcarea lui. De cand l-am cumparat (anul trecut, aprilie) am folosit optiunea de Fast Charging. Astazi cand am incercat sa il incarc am observat ca nu imi scria ca de obicei "Incarcare rapida" ci "Incarcare prin cablu". Acesta nu este doar un bug vizual, telefonul incarcandu-se mai greu. Ceea ce am incercat pana acum :
*sa folosesc un alt incarcator de Samsung - acelasi rezultat
*sa folosesc alt cablu dar la incarcatorul de la telefon original - acelasi rezultat

Ajutor? Funda?

18 răspunsuri:
| Pool77 a răspuns:

Sa se formateze bateria laughing))))))))
Am patit si eu chestia asta, nu o data.
Vezi daca n-ai orpit FC din setari, incearca sa-l opresti si sa-l repornesti.
Daca nu merge nici asa, reconecteaza cablul de mai multe ori pana iti afiseaza FC.
Si ultima varianta este un cablu original de la Samsung, daca nici nu functioneaza atunci este stricat portul de incarcare, ti-l schimba in garantie daca il ai doar de un an.

| cosmin16seagta explică (pentru Pool77):

Iar argumentul este ca daca 2-3 chestii nu merg este stricat portul de incarcare? Am mai vazut aceasta problema pe diferite posturi pe reddit iar toata lumea spunea de un fel de "linii" din port. Am verificat si pare ok. In rest am incercat deja tot ce se poate.

| Pool77 a răspuns (pentru cosmin16seagta):

Nu inteleg de ce vrei sa te certi cu mine, ai cumva alte variante si nu stiu eu? Ce mai poti sa-i faci? Sa-i sufli eventual in port poate se rezolva.
Logica de petarda, nu ai cum sa verifici tu liniile din port, pentru ca nu se vad in intregime.
Daca variantele de mai sus nu merg poti sa stai linistit ai portul stricat.

| cosmin16seagta explică (pentru Pool77):

Nu vreau sa ma cert, lol laughing. Pe reddit se vorbea de genul ca "lipsesc" cateva, de aceea, vazand ca la mine pare ok, am spus ca nu are cum sa fie portul. Eu am telefonul de vreo 14 luni si nu cred ca mai e in garantie. Cat m-ar costa sa il repar si cat ar dura?

| Pool77 a răspuns (pentru cosmin16seagta):

Daca l-ai cumparat nou nout, atunci mai ai garantie aproximativ 6 luni.
Daca e SH verifica garantia, daca e expirata atunci recomand sa-l duci la ESD, cel mai ok e sa suni la ESD (Bucuresti) si-ti spun ei acolo cat te costa exact, aproximativ 200-300 lei.

| cosmin16seagta explică (pentru Pool77):

E luat de nou de la Orange. Dar ceva nu are sens. De ce daca e sa folosesc incarcatorul original mi se incarca foarte greu si imi apare mesajul cu "Disp. se incarca greu" iar daca e sa folosesc un incarcator tot de Samsung, de la un J3, imi apare "Incarcare prin cablu" si merge de 2 ori mai rapid? Nu ar trebui sa mearga la fel? Pana la urma e acelasi port.

| Pool77 a răspuns (pentru cosmin16seagta):

Ai dreptate, nici eu nu inteleg chestia asta.
Nu conteaza cablurile, conteaza "capul", daca e de la Orange poti trimite linistit telefonul la ei in garantie ca ti-o face fara probleme, am avut niste telefoane cumparate de la ei si toate au fost ok.

| cosmin16seagta explică (pentru Pool77):

Pai asta spun si eu. Conteaza "capul" nu cablurile. Daca ar fi o problema la "cap" ma gandesc ca ar fi aceeasi problema la orice incarcator, in schimb nu e asa. Faptul ca imi apare "Incarcare prin cablu" cand folosesc alt incarcator nu este ceva nou. Imi aduc aminte ca acum vreo 4 luni mi-am incarcat telefonul folosind acelasi incarcator de la J3 si imi aparea/incarca la fel. Eu ma gandesc ca e o problema la incarcator

| Pool77 a răspuns (pentru cosmin16seagta):

Decat sa te complici, de ce nu-l duci mai bine in service si aia e?
Sau daca poti cere imprumut de la cineva un incarcator FC tot de la Samsung si vezi, daca tot asa face atunci nu e de la "cap".

| Smecher_Nuti_1999 a răspuns:

Problema nu o detine incarcatorul. nu o putem numi chiar problema pentru ca nu e una. treaba sta cam asa in cazul tau tu l-ai avut atata timp pe "incarcare rapida" ei..telefonul tau nu se mai incarca asa rapid.deoarece are nevoie de o perioada mai lunga pentru a sta la incarcat m.isi formateaza baateria ceva gen ca sa intelegi. Pentru a rezista bateria mai ttine a tine curent mai mukt lasa-l asa o perioada tu il.fortezi sa bage curent rapid accesand "incarcare rapida" .lasal.usor si totu va fi bine

| cosmin16seagta explică (pentru Smecher_Nuti_1999):

E si sa spunem ca eu nu vreau sa il las sa isi "faca" bateria. Gen am nevoie de el sa spunem la ora 6 si acum e 5. In acea ora mie imi trebuie sa se incarce rapid. Nu am cum sa fac sa dau "skyp" la asta? La o adica nu ma deranjeaza faptul ca o sa schimb bateria.

| cosmin16seagta explică (pentru cosmin16seagta):

Am mai observat ca dupa o vreme, in timp ce folosesc incarcatorul original notificarea din "Incarcare prin cablu" se schimba in "Disp. se incarca lent, folositi incarcatorul original pentru o incarcare mai rapida". Daca ii sa folosec incarcatorul original, dar alt cablu usb (cel de conectare) imi apare doar "Incarcare prin cablu."

| Smecher_Nuti_1999 a răspuns (pentru cosmin16seagta):

Pana nu si-o formateaza el o perioada ..asa va face am auzit la.multi baieti chestia asta si le-au lasat un timp dupa care siau revenit

| cosmin16seagta explică (pentru Smecher_Nuti_1999):

Si cat reprezinta aceasta "perioada"?

| Smecher_Nuti_1999 a răspuns (pentru cosmin16seagta):

De obicei vreo saptamana doua depinde

| cosmin16seagta explică (pentru Smecher_Nuti_1999):

Si ceea ce spui tu sa fac e sa il las asa? Gen am cautat si pe mai multe forum-uri / redit-uri si n-am gasit aceasta varianta

| Smecher_Nuti_1999 a răspuns (pentru cosmin16seagta):

Eu iti spun asa cum le-am zis si pritenilor mei. Sa le lase asa o perioads si a functionat aceasta modalitate, poate nu este asa dar la ei a functionat si totul este ok

| cosmin16seagta explică (pentru Smecher_Nuti_1999):

Atunci cum se explica faza cu schimbatul textului din "Incarcare prin cablu" in "Disp. se incarca lent"? Am observat ca dupa un timp (aprox. 5 minute) de incarcare la incarcatorul original textul mi se schimba in "Disp se incarca lent, conectati la incarcatorul original pentru o incarcare mai rapida". Si nu este numai de "forma". Am incercat sa il incarc de la 0 la 100 cu cel original, o durat aprox 6 ore. Cand am incercat cu un alt incarcator de Samsung o durat 4 ore (atunci imi scrie "Incarcare prin cablu").