| Didu85 a întrebat:

Salut! Exista vreo aplicație de urmărire a telefonului? Introduc nr respectiv și-mi arata unde este, aveți idee? Îmi trebuie pentru a găsi un telefon pierdut. Cartela nu este la abonament și ma gândeam ca poate exista o aplicație care sa găsească nr

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Nu există asa ceva la îndemâna ta. Doar operatorul de telefonie mobilă îți poate identifica telefonul prin IMEI dacă acesta este furat sau pierdut, însă, pentru a se plasa cazul mai departe, trebuie să fie întocmit un proces de către poliție pentru furt sau pierderi de bunuri materiale. Mai departe se ia legătura cu operatorul de telefonie și se încearcă urmărirea lui pe baza imei-ului.
Singura ta posibilitate prin care îți poți urmări telefonul, doar folosind funcțiile find my device.

Google find my device :
https://www.google.com/......https?/url

Samsung find my mobile :

https://findmymobile.samsung.com/

iOS iCloud find :

https://www.google.com/......https?/url

Am zis și mă mai repet. Trebuie ca GPS-ul (funcțiile de localizare) să fie activate în telefon, iar telefonul sa fie pornit pentru a ți-l putea găsi. Câtă vreme telefonul tău este închis și i se scoate bateria, nu-l vei mai găsi niciodată, nici măcar prin IMEI. Găsire prin IMEI depinde de starea antenei de date mobile. Dacă bateria telefonului este decuplată, nu mai există alimentare, nu se mai emite nimic.
Există totuși un "dar". În cazul in care ți-a fost furat, evident că hoțul îl va deschide. Poți profita în acest moment și să verifici în permanență starea de utilizare a telefonului folosind serviciile menționate mai sus. Altă soluție nu ai. Doar să încerci. La fel și cu procesul întocmit. Dacă se acceptă, nu poți decât speră că telefonul va fi deschis cât de curând și că nu este atât de precaut cel care ți l-a furat. Se poate ecrana telefonul de exemplu. Dacă este ecranat, telefonul va putea fi utilizat în continuare, însă nu se va mai emite nimic către celulele de telefonie instalate pe stâlp, telefonul nu va avea semnal wireless/GSM sau Bluetooth. Deci, hoțul îl va utiliza fără probleme, fără ca el sa fie găsit.

Încearcă totuși să-ți amintești unde l-ai pierdut.

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru GPA):

Sunt tare curios. Cum poate funcționa un telefon ecranat? Nu cred că înțelegi pe deplin cum stă treabă cu ecranarea.

| GPA a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Cred că tu nu înțelegi ce înseamnă de fapt ecranarea. Când telefonul este ecranat, acesta nu mai emite și nici recepționează semnal, oricât de nesemnificativă ar fi frecvența lungimii de undă, însă asta nu-i afectează funcționarea.

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru GPA):

Deci, conform spuselor tale, acest aparat de emisie-recepție nu mai emite și nici nu mai recepționează, fiind ecranat, dar el funcționează.
Felicitări! laughing

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu gasesti asemenea aplicatie, universala.
Daca ai avut activata functia de localizare in caz de furt /pierdere, atunci il poti gasi browser-ul unui calculator, eventual telefon /tableta.
Daca n-ai avut activata asemenea functie, atunci

Cartela poate fi scoasa /schimbata imediat dupa ce s-a gasit telefonul de cineva.
Identificarea fara cartela (cu ajutorul seriei electronice de fabricatie) presupune cunoasterea acelui cod (IMEI) + trebuie sa ai acces PRIN RETEA pentru localizare, pentru care este nevoie de un mandat emis de un judecator.

Cel mai simplu mod de a-ti gasi telefonul este "dupa ureche". Iti suni SCURT numarul de pe alt telefon cand esti in zona unde il puteai pierde, ascultand atent daca nu-i auzi soneria.
Poate vei avea noroc.

| Zuzu1991 a răspuns:

"acum 4 minute | Didu85 a întrebat:
Salut! Exista vreo aplicație de urmărire a telefonului? Introduc nr respectiv și mi arata unde este, aveți idee?"

SIGUR, se numeste mandat judecatoresc, adica apari in fata unui judecator, ii ceri ce te doare si el emite un mandat

ALTFEL, D-zeu cu mila, vin la tine acasa si ti-o trag, RAU, pentru incalcarea drepturilor FUNDAMENTALE

| Didu85 explică (pentru Zuzu1991):

Nu înțeleg, am pierdut un telefon mobil cu o cartela în el fără abonament și ma gândeam ca poate îl.gasesc folosind nr cu ajutorul unei aplicații. Ce vrea sa însemne acest răspuns? Vreau doar sa găsesc un telefon atat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Didu85):

Imi pare rau pentru tine, ca ti-ai pierdut telefonul, DAAAAAAAAAAAAAAR, ce trebuie sa intelegi, e ca daca oricine ar putea urmari un telefon, atunci, viata asta ar fi de ULTIMUL rahat,
poate ca nu se aplica la tine, dar cum ar fi sa te sune nevasta si tu sa spui ca esti la servici, dar de fapt sa fii "pe" amanta si nevasta sa poate sa verifice unde esti... TI-AR PLACE?!?

chestia de mai sus s-a intamplat CU SPUME la 9/11, suna nevasta: "unde esti?!?", "la servici"... si nevasta inchide, pentru ca "serviciul" era deja demolat de tot

| Didu85 explică (pentru anonim_4396):

Si atunci ce fac nu mai caut telefonul? Și ce drepturi am încălcat ca nu înțeleg, este un telefon de al meu mai vechi pe care l am pierdut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Didu85):

DUDE, tu vezi doar telefonul tau pierdut
insa, TREBUIE sa vezi "za bigga picture" unde, daca cineva poate urmari un telefon, atunci oricine poate urmari un telefon, deci, asadar si de aceea, ne rahatim IN GNERAL pe intimitatea... ORICUI!

| dinaprilie a răspuns:

Daca este activat pe tel respectiv find my phone.

| Alverto a răspuns:

Caută pe google: găsire telefon google și trebuie sa introduci adresa de e-mail și parola

| Didu85 explică (pentru Alverto):

Adresa de mail a telefonului pierdut?

| Alverto a răspuns (pentru Didu85):

Da