| Anonimul366363 a întrebat:

Salut, mi-am achiziționat in Februarie 2018 IPhone 8 plus, pana acum 3/4 luni îmi ținea bateria super bine, de dimineața pana seara, seara abia o descărcam sa îl pot pune la încărcat pentru mâine, ma jucam jocuri, YouTube, internetul pornit tot timpul. Acum trebuie sa îl incarc de vreo 2 ori pe zi dacă stau pe el... In setări îmi spune ca are 93% din baterie, l-am achiziționat de la Orange și m-am gândit sa ma duc la ei sa le zic de baterie dacă tot am garanție... are rost sa ma duc sau o sa îmi zică ca nu are nici o legătura cu garanție și prostii de astea? Multumsc.

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce faci descarci noaptea bateria sa o pui la incarcat? laughing hai ca esti tare de tot.De unde aveti frate ideile astea timpite? Mai aveti mai sunteti? Daca e sa incarci pune telefonul la incarcta, el se va incarca la max si apoi iese din modu incarcare, iar cat s-a incarcat de la 50% sa zic ai doara o juma de incarcatura.Tu stii ce faci? Grabesti moartea bateriei aia faci laughing o omori de tot o forjezi la maxim.
Acum daca telefonul este in garantie, aia fac test la baterie si daca e ceva naspa o sa tio schimbe, asta sigur, iar daca nu le spui tu ca le faci reclamatie.Mai este o alta optiune,sa intri pe sitele lui Apple si sa intrebi acolo,vezi ca ei o sa zica daca telefonul tau are ceva recall ori te lamuresc daca trebuie schimbata ori nu.Dar nu le zi ce faci tu seara laughing le spui ca folosesti telefonul normal, atat nu le zici descarc telefonul, desi aia nu are nici o legatura cu faptul ca nu mai tine, dar stii cum e dale ceva idei si aia gata se si leaga de orice sa fie ca ei, deci le spui uite nu mai ma tine bateria nici juma de zi, atat le spui.Bafta

| Bondarel99 a răspuns:

Daca te duci cu bateria la garantie o sa ii faca un test si daca ei considera ca e deteriorata, adica daca si-a pierdut mult din capacitate si nu mai poate duce mult, o sa o schimbe.

| gelu1970 a răspuns:

Garanția bateriei e de 6 luni.
Deci a trecut.
Singurii ce aveau o garanție de 2 ani, ca și telefonul, erau cei de la Samsung. Insă nu mai știu cum stau la ora actuală.
In concluzie....continuă să cumperi iphone...telefonul dependent de priză.

| Crackman a răspuns:

O sa iti zica, datorita stilului tau, ai stricat singur bateria?
Iphonurile au bateria mica, asa ca nu trage ca un Android la 5000 ca la iphone 2000

| OrangeHelper a răspuns:

Salut!
Te asteptam in cel mai apropriat magazin Orange cu certificatul de garantie si factura de achizitie, pentru a trimite telefonul in service. Poti trimite telefonul in service si din contul tau online. Mai multe detalii gasesti aici https://www.orange.ro/help/cum-trimit-un-telefon-n-service-148
O zi buna,
Orange Helper

| SkenWell a răspuns:

Cred ca e ceva normal la Iphone sa se duca bateria asa repede de asta iti si arata ca mai ai 93% dar prea repede se duce.Eu n-am patit la niciun telefon pe Android sa se duca bateria asa de repede (cand a fost aproape nou)

| iwantananswer a răspuns:

Daca telefonul este inca in garantie sunt obligati sa-ti schimbe bateria!
Asa cred ca este logic dupa mine...