| mtw123 a întrebat:

Salut.
Pentru cunoscatorii de Apple, am un iphone 6, am schimbat bateria pentru ca nu mai tinea, si in setari la bateria imi aparea ca trebuie dus in service. Bun, acum cu bateria noua tine foarte bine incarcat, dar in continuare in setari la baterie imi apare in paranteza "service", aveti idee de ce?

15 răspunsuri:
| Bogdan70001 a răspuns:

Pai stiu ca Apple a avut parte de un mare scandal pe tema asta a bateriei pentru ca pacalea utilizatorii sa isi faca un update care le facea iPhone-ul mai slab in favoarea bateriei.Deci banuiesc ca ai nevoie de acel update ca sa scapi de acea paranteza.Dar daca zici ca acum bateria este mult mai buna nu face niciun update si ignora paranteza. Funda?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Bogdan70001):

App nu toate iPhone-urile au fost implicate in chestia asta, dar al tau face parte din cele implicate
iPhone-urile care au avut parte de acest update care iti scadea performantele au fost
-iPhone 5/5S
-IPhone 6/6S/6+/6S+
-iPhone 7

| mtw123 explică (pentru Bogdan70001):

Deci ar trebui sa raman mereu cu scrisul ala ''service'' la baterie?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru mtw123):

Pai zici ca bateria este noua deci update-ul nu mai este necesar, dar daca chiar atat de rau de sacaie mesajul ala acolo fa update, dar asteapta-te ca telefonul sa mearga mai lent. Funda?

| mtw123 explică (pentru Bogdan70001):

Pai am făcut aseară update la 11.3.1 și tot asa apare. Nu ar fi trebuit sa dispară service ala? Și dacă fac update de ce sa meargă telefonul mai greu?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru mtw123):

Dupa cum am spus Apple a creat un mare scandal ca in urma sa vezi ca tot iei au pierdut cateva milioane. Dupa un anume update telefoanele afectate si-au pierdut destul de mult performantele in favoarea bateriei, motivul pentru care ei au fost dati in judecata este ca ei practiv au facut telefoanele mai lente utiizatoriul.Nu stiu daca tu ai simtit lucrul asta, dar iti zic ca sigur s-a intamplat daca ai facut update-ul respectiv

| mtw123 explică (pentru Bogdan70001):

Pai l am actualizat acum o săptămâna la 11.3. După puțin timp, bateria s-a cam dus. Adică își dădea restarturi, se Descarca foarte repede. Eu am schimbat bateria pentru ca in meniu la baterie cu noul iOS 11.3 După cum ziceam scria ca trebuie dus in service. Acuma nu am probleme, bateria tine impecabil. Aseară i am dat actualizare la 11.3 și tot nu a dispărut acel "service" de lângă sănătatea bateriei (beta), dar ți am mai zis și asta.
Nu ar trebui sa dispară cu timpul sau ceva de genul?

| mtw123 explică (pentru Bogdan70001):

Uite. Exact asa apare si după actulizarea la 11.3.1
https://imgur.com/a/0Bg9h7B
De ce naiba incă apare asa, desi bateria este nouă. Să ma astept ca este telefonul pe duca sau ceva de genul? Si cum poate sa dispara ''service'' e destul de enervant daca telefonul nu are nevoie de service

| Bogdan70001 a răspuns (pentru mtw123):

laughing)) Nu cred ca se refera ca trebuie sa duci telefonul in service happy Este doar o functie noua care dupa cum scrie este inca in BETA deci nu iti face griji

| mtw123 explică (pentru Bogdan70001):

Pai şi cum pot face să dispară laughing că e cam enervantă. Si tot nu am inteles cu scandalul acela de la Apple

| Bogdan70001 a răspuns (pentru mtw123):

Pai nu trebuie sa o faci sa dispara pentru ca nu are legatura cu telefonul tau.Adica tu nu ai nicio treaba cu ce scrie acolo.Mai multe detalii iti pot da daca imi trimiti si mie ss dupa ce intri acolo. Legat de scandalul Apple ti-am explicat mai sis despre ce este vorba.Si din cate vad esti la cea mai recenta versiune de iOS deci probabil deja ai facut update-ul ala

| mtw123 explică (pentru Bogdan70001):

Pai ți am spus ca am făcut update la 11.3, iar apoi a început sa se restarteze, bateria sa nu mai țină, etc. Ieri am schimbat bateria, apoi am făcut update la 11.3.1 in speranța fac dispare service ala de acolo

| mtw123 explică (pentru Bogdan70001):

Poftim si screen cu ce scrie acolo
https://imgur.com/a/YbvtNd8

| Bogdan70001 a răspuns (pentru mtw123):

Da,deci mesajul nu spune ca trebuie sa duci telefonul in service

| mtw123 explică (pentru Bogdan70001):

Da, dar totusi de ce apare dacă nu este nevoie de asta.