| Băjănaru_Marius_1997 a întrebat:

Mi-am achizitionat un telefon dintr-un magazin Orange, dar as vrea sa schimb cartela SIM de pe Orange pe Telekom, dar este blocat. Cum il deblochez sa nu mai am restrictii de SIM (Orange only) si sa pot folosi o allta?

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

De câțiva ani in EU e lege dată ca telefoanele să fie libere. Tu ai obligația să plătești telefonul. Însă il folosești in ce rețea vrei.
Dacă jegoșii de la acea companie ți-au vândut un telefon blocat, presupun că ii poți da in judecată.
Sau poate dacă le ceri să iți dea codul de deblocare au sa o facă de bună voie.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Daca telefonul este dublu sim o poti face. Dar daca nu te-a dus capul sa iei un asemenea telefon, va trebui sa-l deblochezi la un service.