| Benchea_Iosif_1999 a întrebat:

Mi-am blocat telefonul introducand modelul gresit de prea multe ori, acum imi mai apare doar optiunea de logare cu contul Google (nu am un backup PIN). Problema e ca nu pot sa ma conectez cu contul Google, pentru ca nu am nici o conexiune pornita (Date mobile/Wi-fi) si nu le pot porni pentru ca nu pot intra pe telefon. Intrebarile mele sunt:
1) Pot debloca cumva telefonul fara a il resofta? (nu vreau sa imi pierd datele de pe el pentru ca sunt foarte importante)
2)Pot porni cumva internetul in aceasta situatie?

**Telefonul e un Allview A5_quad.

Multumuesc anticipat pentru ajutor, dau funda celui care ma ajuta.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi încerca să faci şi "factory reset" ( revenire la setări de fabrică ), sau "hard reset" ( din butoane ) cu una dintre metodele explicate la linkul :
http://androidflagship.com/3217-fix-damaged-bricked-android-device

http://www.androidro.ro/......e-android/

ATENŢIE : prin factory reset se ŞTERG toate datele personalizate ( agendă/contacte, aplicaţii/jocuri, parole, etc. ) instalate/modificate după ieşirea din fabrică...

Dacă nu reuşeşti să rezolvi "problema", atunci duci telefonul la un Service.

Toate cele bune!

| Benchea_Iosif_1999 explică (pentru bursuc001):

Salut! E vreo metoda prin care sa nu imi pierd contactele de pe telefon, mesajele, etc?

| bursuc001 a răspuns (pentru Benchea_Iosif_1999):

Dacă nu ai făcut un backup în contul de Google ( ori pe Pc/laptop ), nu cred că le mai poţi salva sad