| literallythesamebruh a întrebat:

Salut! O rudă de-a mea a avut un abonament la Telekom pe o perioadă de 2 ani. Această perioadă a trecut și toate facturile sale au fost la zi. Recent a plecat în străinătate și nu a apucat să închidă contractul cu cei de la Telekom. Îi va veni plata lunar sau nu va mai plăti nimic?

7 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Da, ii vor veni facturile in continuare. Cel putin la abonament daca nu face convorbiri.
Abonamentele telefonice se prelungesc automat, fara notificare. Balciul notificarilor repetate incepe cand vrei sa inchizi contractul.

| literallythesamebruh explică (pentru Vântulalb):

Da,știu asta, vor veni cu propuneri și mai știu eu ce, ca să păstreze clientul "în curtea lor".

| Vântulalb a răspuns (pentru literallythesamebruh):

Da.

| goguPatent a răspuns:

Contractele la telefonie se prelungesc automat

| literallythesamebruh explică (pentru goguPatent):

Și înainte de această prelungire el nu ar trebui să fie contactat înainte?

| goguPatent a răspuns (pentru literallythesamebruh):

Nu.
in 15 ani de cand am eu abonamente la telefonie mobila nu m-a contactat nimeni vreodata sa ma anunte ca se prelungeste. De altfel scrie si in contract ca se face automat.

| literallythesamebruh explică (pentru goguPatent):

Bun. Și după o cerere de reziliere prin e-mail făcută după prelungire, va mai fi nevoie de vreo taxă adițională de încetare a contractului?