| NoHackJustModder a întrebat:

Salut, recent nu imi mai merge butonul de la telefon, respectiv cel de pornire, face contact cand vrea el, la service nu pot sa-l duc 1 saptamana pentru ca este in concediu, stiti cumva cum il pot porni fara acel buton? Dau funda

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, daca nu ai posibilitate de service iti iei o trusa de surubelnite(gen una pe care scrie "student" chinezeasca, mica dar buna cu mai multe varfuri disponibile- o gasesti si prin piete daca ai rabdare) si apoi cu grija il desurubezi dupa care desparti cu o pana(bucata de plastic foarte subtire in colturi-se si canta la chitara cu ea) pentru ca un telefon e ca un sandwich(nu recomand surubelnite ascutite sau alte de genul). Daca ajungi la buton, il desfaci(de preferat cu o penseta) si il cureti(de obicei e format dintr-o parte de plastic si una de cauciuc). Apoi stergi cu vata sau ceva fin(daca ti-a intrat apa la el), reasamblezi totul la loc si sunt sanse de 80% sa functioneze din nou corect.Totul necesita rabdare si instrumentele mai sus mentionate daca nu ai rabdare si nici instrumentele mai bine il duci la alt service - e Bucurestiul plin- daca esti din Bucuresti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am uitat sa mentionez, inainte sa-l descapacesti inchidel si apoi scoate bateria daca e posibil. Daca ai Iphone cum majoritatea au(ca e la moda)iti recomand calduros un service - altul, care nu e in concediu.