| TaKuYa a întrebat:

Salut, sunt aici pentru a-mi exprima un lucru care la inceput a fost minunat, dar ulterior a devenit chiar neplacut. Acum cateva luni am achizitionat un Allview Alldro P5, si fiind primul meu smartphone cu android, chiar eram multumit de el. Ulterior am fost la aniversarea unui coleg care avea acelasi telefon ca mine. El il cumparase de la germanos cu doua luni inainte mea, iar eu am zis sa incerc sa le compar putin cu toate ca stiam ca sunt perfect identice. S-a dovedit a fi insa altceva...Cand dadeam cu degetul prin meniu obervam cum al meu merge cu mult mai incet ca al lui. Procesarea era mai grea, task manager-ul sau bara de sus de la android la mine aparea mai greu ca la el, iar la mine ecranul raspundea mai greu la contactul cu degetul. Am incercat sa vad cum se misca si in alte aplicatii, si din pacate telefonul meu chiar mergea mai prost decat al lui, cu toate ca sunt identice. Ba chiar el il avea aproape solicitat la maximum, in timp ce pe al meu il tin curat fara sa aiba alte aplicatii in bara, crezand ca as fi avut memoria RAM incarcata, dar din pacate nu asta a fost problema. De atunci am ramas confuz si nici acum nu pot intelege de ce telefonul meu functioneaza mai greu ca alt model de Allview care este identic cu al meu. Credeti ca stiti cauza acestui lucrur si credeti ca exista vreun remediu. Am telefonul de vreo 5 luni si din pacate abia acum am realizat cat de greu imi functioneaza telefonul fata de cum ar fi trebuit sa mearga. Din fericire, am garantie pe doi 2 + bonul fiscal la mine, telefonul fiind cumparat de la altex, dar credeti ca exista vreo posibilitate sa-l fac sa functioneze ca orice alt model de Allview P5 sau sa primesc unul care merge cum trebuie? Am incercat sa revin la setarile din fabrica si sa scap de toate aplicatiile mele, cu toate ca nu prea aveam mai deloc multe, dar din pacate chiar nu am gasit niciun remediu pentru aceasta problema. Pe cutie scrie ca e facut in China, dar si pe al colegului meu la fel scria, ca la orice alt telefon din ziua de azi, dar tot nu pot sa inteleg cum de tocmai al meu functioneaza in halul acesta...V-as ruga din tot sufletul sa ma ajutati sa remediez aceasta problema! Va multumesc ca ati citit!

3 răspunsuri:
| Kaaty_Katy_1993 a răspuns:

Nu sunt sigura de ce merge mai greu un accident in fabrica probabil... Este posibil sa ti-l inlocuiasca depinde si de procesor... Al tau si al lui pot fi diferite si prin asta depinde de pret daca a dat mai mult este posibil ca procesorul lui sa fie mai mare:-)

| Alexander121 a răspuns (pentru Kaaty_Katy_1993):

Din pacate nu depinde de pret, sau procesor sau alte cele atat timp cat sunt 2 telefoane indentice, au acelias componente acelasi sistem de operare, singura problema care ar putea fi este ca s-a facut o greseala la instalarea softului in fabrica.(dar este doar parerea mea)eu nu am prea vazut asa ceva iti spun sincer...si nici nu am avut telefoane Allview...si nici nu cred ca se poate remedia intr-un fel aceasta problema dar pentru linistirea ta ai putea sa mergi la un service gsm si sa intrebi care ar fi problema si daca exista vreo solutie pentru a o remedia
MULTA BAFTA O SA AI NEVOIE

| TaKuYa explică (pentru Kaaty_Katy_1993):

Telefoanele au fost luate la acelasi pret adica 1000 de lei, chiar daca acum sunt mai ieftine. Chiar nu stiu care este problema, dar credeti ca atata timp cat am bonul fiscal, garantia pe 2 ani plus cutia si restul lucrurilor de la telefon intacte imi pot lua banii oare inapoi sau sa primesc altul nou?