| SpedyKid a întrebat:

Tocmai am cumparat un S4 si nu i-am formatat bateria. Oare trebuie formatata? Si daca da, cum pot sa o fac daca nu am facut-o? Bateria se duce ddestulde repede, dar nu stiu de ce. Tin luminozitatea sub jumatate si nu las aplicatiile deschise in background. Aveti vreo idee? Vreau sa stiu daca ar fi trbuit formatata si cum sa o fac daca nu am facut-o. Si de ce se duce atat de repede bateria. Dau o mare funda. Mersi.

Răspuns Câştigător
| hp8510p a răspuns:

Bateria nu mai trebuie formatata...trebuie sa o bagi la incarcat cand mai are 5-10% si il scoti de la incarcat la 100%. Bateria tine asa putin ca este noua. Dureaza cam 2-3 saptamani sa intre in regimul corect de functionare si o sa te tina mult mai mult atunci

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal de 2sau 3 ori chiar, cel mai bine formateaz-o mereu, adica consuma bateria pana la epuizare, dupa reincarca-l tot asa, sa nu il scoti din priza la jumtatea incarcarii sau sa vb la el, il lasi in priza pana se incarca complet

| Dannyy91 a răspuns:

Bateriile litiu-ion(cazul S4-lui) si lithium polymer nu au nevoie sa fie formatate, in momentul in care mai ai 5-10% se baga la incarcat si asta e tot.