| Mihaitza7312 a întrebat:

Am achiziționat un telefon Samsung a20e și voiam sa ii pun folie de sticla. Doamna de acolo mi-a recomandat o husa fata spate, spunând ca este mai eficienta. Întrebarea mea este: Partea din fata a husei se lipsește cu ceva de ecranul telefonului?

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Eu prin husa inteleg un fel de suport sau carcasa, in care se baga telefonul si poate avea doar spatele si protejeaza mai mult spatele sau poate avea si fata si spate, fata fiind un capac rabatabil care protejeaza destul de eficient fata telefonului, dar in momentul folosirii telefonului, capacul se da intr-o parte si ecranul nu mai e protejat la zgarieturi. Prin urmare e necesara si o folie de plastic sau de sticla pentru a proteja ecranul de zgarieturi. In caz de lovire a ecranului, evident ca capacul unei huse e mai eficient, fiind mai gros si mai flexibil si poate amortiza unele lovituri. Deci partea din fata a husei e asemanatoare copertii unei carti si de obicei se mentine inchisa cu ajutorul unui magnet care impiedica functionarea busolei sau senzorului magnetic din telefon.