| Bucharest_Alex_1984 a întrebat:

am cumpărat un iPhone 8 de pe olx cu factura nou! Întrebarea mea este, dacă are vreo problema cum pot sa beneficiez de garanția de la Telekom?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi nu poti, ca nu l ai cumpărat direct de la telekom, tu l ai cumpărat de pe olx, sigur cel care la vindut nu ti a dat cu garantie. Intreaba l pe cel de la care l ai cumpărat de pe olx. El stie ce este de facut in situatia aceasta.

| anonimg a răspuns:

Dacă vânzătorul este persoana juridica (firma, amanet, etc) factura este pe numele tău.
Dar dacă vânzătorul este persoana fizică, atunci trebuie să ții legătura cu vânzătorul, deoarece numai prin el aparatul va beneficia de reparație gratuită.
Dar de regulă telefoanele se strică cel mai des atunci când cad pe Jose, fapt care nu beneficiază de reparație gratuită (garanție), ci de reparație contra cost chiar dacă este in garanție.
Iar o resoftare sau alte probleme legate de soft, nu costă mult la un service in oraș.
Trebuie să ai grijă de contul iCloud care am înțeles că este greu de recuperat în caz că uiți parola.
Oricum, trebuie să vorbești cu vânzătorul ca dacă își va schimba nr de telefon să îți spună și ție ca să poți lua legătura cu el dacă vor apărea probleme.

| Bucharest_Alex_1984 explică (pentru anonimg):

Am luat de la cineva după olx cu factura de achiziționare tot! Are garanție 1 an pe imei