| elysey a întrebat:

SALUT TPU am o nelamurire cu in Orange hiro as vrea sa il cumpar la mana a 2 de pe olx cu garantie inca 1 an si 6 luni dar persoana respectiva a zis ca la decodat si resoftat oare s-a pierdut garantia? As putea sa instalez sistemul de operare in cel de la orangesidupa il mai primesc cei de la Orange la garantie? si a doua prb daca este decodat adica neverlocked se poerde garantia? ASTEPT RASPUNSURI CONCRETE VA MULTUMESC.DAU FUNDA!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Clar s-a pierdut garantia daca e resoftat

| elysey explică (pentru suntserios):

Salut nu ai raspuns la toate intrebare am mai scris daca il instalez pe cel original de la Orange o sa il primeasca?

| suntserios a răspuns (pentru elysey):

Odata ce ai umblat la soft ai pierdut garantia

| elysey explică (pentru suntserios):

Daca il instalez pe cel stock?

| suntserios a răspuns (pentru elysey):

Intelegi ca daca ai umblat la soft, indiferent ce ii mai intestalezi ai pierdut garantia?

| elysey explică (pentru suntserios):

Vorbesti din propria experientansau doar asa?

| suntserios a răspuns (pentru elysey):

Iti citez din conditiile de acordare ale garantiei dintr un contract cu Orange

"Urmatoarele situatii determina scoaterea produsului din garantie

-interventii neautorizate asupra programului (software) furnizat impreuna cu aparatul

-neconcordanta intre seria telefonului inscrisa in cerftificatul de garantie, cel inscris pe telefon si cel din programul (software) al telefonului

-schimbarea starii originale a telefonului, insclusiv decodare neautorizata"