| Mikis32 a întrebat:

Salut tpu.Am o problema cu telefonul.Am iphone 6s si cand il pun la incarcat, nimic.Cand este stins complet se incarca, insa nu cu toate incarcatoarele.O fi vreo problema cu mufa?
Eu nu stiu ce naiba are.De cateva ori s-a incarcat, iar ca exemplu are 50% si cand vrea sa-l pun la incarcat nu mai merge.

Răspuns Câştigător
| LasleaIoan1972 a răspuns:

Daca nu l ai incarcat de ceva timp
conecteaza la un incarcator probat pe un telefon identic cu al tau
ca sa fi sigura ca fi sigur ca este bun
trebuie sa astepti ceva timp pana sa apara pe display ca incarca adica 0% sau 1%
vezi ca timpul de incarcare depinde de cat curent da incarcatorul dar si de cablu utilizat
de exemplu daca incarcatorul da 2000 miliamperi dar cablu suporta doar 500ma o sa se incarce foarte greu
sigur gasesti o aplicatie in store la Apple sa indice cat incarca,
in functie de cat incarca testezi cabluri pana ajungi ca incarca la o valoare cat apropiata de cea a incarcatorului

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Ia o scobitoare din lemn din aia mica, imbibo in spirt, stergeo sa nu fie foarte uda, incearca sa cureti gaura de incarcare, incet cu grija si rabdare. Nu da doar de 2-3 ori, ai rabdare si incet timp de cateva minute incearca sa scoti cat de multe impuritati gasesti. La mine a functionat.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Un service stie exact ce sa i faca
daca nu am mobilul sal verific nu pot da un verdict real

| Mikis32 explică (pentru LasleaIoan1972):

Oare dacă nu a stat un timp la încărcat, este posibil sa nu mai arată bateria aia rosie ca de obicei?
Apăs pe butonul de pornire și nimic.Nici măcar acea baterie rosie care arată ca trebuie conectat la incarcator

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru Mikis32):

Daca nu l ai incarcat de ceva timp
conecteaza la un incarcator probat pe un telefon identic cu al tau
ca sa fi sigura ca fi sigur ca este bun
trebuie sa astepti ceva timp pana sa apara pe display ca incarca adica 0% sau 1%
vezi ca timpul de incarcare depinde de cat curent da incarcatorul dar si de cablu utilizat
de exemplu daca incarcatorul da 2000 miliamperi dar cablu suporta doar 500ma o sa se incarce foarte greu
sigur gasesti o aplicatie in store la Apple sa indice cat incarca,
in functie de cat incarca testezi cabluri pana ajungi ca incarca la o valoare cat apropiata de cea a incarcatorului