| anonim_4396 a întrebat:

Am un Samsung j5 2017 si am facut un cablu micro usb Homemade. Si am legat doar firele de curent nu si cele de transfer date. Intrebarea este daca cablul micro usb pe care l-am făcut o sa strice bateria telefonului?
Va supraincalzi telefonul?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Depinde de ce material ai folosit si proprietatile sale, sugerez sa nu te joci cu chestii DIY fara sa ai experienta necesara.

| Zuzumilk26 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Am folosit fire groase de cupru

| Zuzumilk26 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Scuze ca am raspuns eu dar sunt prieten cu cel ce a pus intrebarea si stiu cum a făcut.

| Supremejordannike2004 a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Nu-i nimic

| Supremejordannike2004 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Eu cam stiu sa fac ca la scoala is la profil de electro. Si are ceva daca folosesc o lună cel DIY pana imi vine cablul pe care l-am comandat din china?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Supremejordannike2004):

Nu stiu ce sa zic, dar daca are specificatiile apropiate de cele al originalului, zic ca-i ok.

11 răspunsuri:
| GrozzyGroaza a răspuns:

Da este o sansa sa ti se struce bateria!

| LPCTSTR a răspuns (pentru GrozzyGroaza):

In ce sens sa se strice mai concret? Poti sa-mi explici si mie?

| Supremejordannike2004 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Poate vrea sa zică că o sa faca scurt

| GrozzyGroaza a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ma refer se poate arde bateria sau mai grav sa se duca ecranul
asa mi s-a intamplat mie

| LPCTSTR a răspuns (pentru Supremejordannike2004):

In ce sens scurt? Si unde?
Nu zic ca nu stiu eu, dar vreau sa-l vad pe el ce l-a determinat sa dea un raspuns pe atat de intrusiv, cat si pe atat de simlu si intert.

| LPCTSTR a răspuns (pentru GrozzyGroaza):

Singura chestie relativ "rea" poate fi incarcatorul in sine si nu acumulatorul. In cazul de fata, daca sunt puse fire care nu suporta mai mult de 1-2 amperi si 5 volti, ar insemna mai mult stres pe incarcator si pe circuitul de incarcare decat pe baterie.
Insa cum omul a zis ca a folosit fire relativ groase de cupru, totul depinde de incarcatorul folosit.