| tonynegrui a întrebat:

as dori sa-mi cumpar un telefon pana in 10 milioane...
nou sau second.As dori sa mearga toate aplicatiile fara probleme stiti tongue (mai mult il voi folosi pentru jocuri si muzica)
Imi puteti da ceva telefoane daca stiti

6 răspunsuri:
| Admunssen a răspuns:

Nu pretul telefonului face ca toate aplicatiile sa mearga. Vor merge doar cele Free. Restul doar daca cumperi licente.

| ReZiSTorr a răspuns:

S3 Neo

| andutzu2000 a răspuns:

Mai bine iti iei un Asus zenfone 2!

| MattBiitches a răspuns:

La 1000 de lei nu prea cred ca sunt multe telefoane care pot rula absolut TOATE aplicatiile de pe google play, dar am cautat niste telefoane care sunt destul de increzatoare.

Ai zis ca il vei folosi mai mult pentru jocuri asa ca trebuie luate mai multe lucruri in seama, cum ar fi un procesor bun, o memorie ram pe masura, un ecran cu o rezolutie buna si o baterie care sa te tina. La acest pret am gasit doua telefoane care s-ar putea sa-ti placa, dar te sfatuiesc sa nu le subestimezi dupa brand-ul lor.

Primul ar fi acest Allview X1 Xtreme Mini : http://www.pcgarage.ro/smartphone/allview/x1-xtreme-mini-green/

Procesorul este unul Snapdragon 800 cu 4 nuclee si o frecventa de 2, 2Ghz.Tin sa precizez ca telefoane precum LG G2, Nexus 5, Note 3 au acelasi procesor. Procesorul grafic este unul Adreno 330 precum LG G3. Memoria interna este de 16Gb dintre care 11 sau 12 sunt disponibili pentru stocare, restul memoriei fiind ocupata de sistemul de operare si anume Android v4.4.2 Kitkat. Din pacate, acest telefon nu are slot microSD, deci nu poti adauga memorie, trist. Memoria ram este de 2Gb ca sa poti rula mai multe jocuri si aplicatii in acelasi timp ( pe tine te ajuta sa asculti muzica in timp ce te joci ) fara sa dea semne de lag. Daca te intereseaza camerele, ei bine dispui pe una de 16Mp. Acum nu stiu daca este adevarat, dar pe site scrie ca poate inregistra videoclipuri 1080p in 60fps. Crede-ma, nimic nu-i mai placut decat sa te uiti la un clip in 60fps. Camera frontala este de 4Mp, nu este ceva extraordinar, dar cred ca este decenta pentru selfie-uri. Ecranul m-a impresionat, la pretul acesta este un ecran de 4.7" si cu o rezolutie fullHD care iti permite sa te bucuri de o calitate mai mare a clipurilor, pozelor sau a jocurilor.Densitatea pixelilor este una foarte buna dupa parerea mea ( 469 ppi) avand in vedere diagonala ecranului si rezolutia sa.Pe langa toate acestea, ecranul este protejat de Gorilla Glass 3 precum multe telefoane de succes.Pentru muzica, telefonul are o functie "DTS sound enhancement" care imbunatateste calitatea audio, iar daca asculti muzica cu casti, nu o sa-ti doresti nimic mai mult.Interfata este customizata de cei de la Allview, din punctul meu de vedere este oribila, dar se poate rezolva cu un launcher de pe google play. Acum, probabil punctul slab al telefonului, este bateria. Este una de 2200mAh, cam putin zic eu avand in vedere rezolutia acestui telefon. Ce-i drept dioganala nu este una mare, dar totusi, nu cred ca este o baterie prea buna. La acest pret eu zic ca merita, avand in vedere camera si procesorul. Dezavantaje ar fi faptul ca nu are slot microSD, bateria si poate pentru unii si pentru mine, interfata cam uratica.

Daca vrei o baterie mai bunicica, si o interfata mai prietenoasa am ales acest Huawei Honor 4X http://www.emag.ro/......D02ZVMBBM/

Din pacate nu are multe in plus fata de acel Allview, are mai multe in minus.Cum bateria este mai mare (3000mAh), cei de la Huawei si-au permis sa mareasca si ecranul undeva pe la 5, 5", dar rezolutia este una doar HD. Dispune tot de 2Gb ram, dar de 8Gb de memorie interna si poate gazdui inca 32Gb datorita slotului microSD.Camerele sunt de 13Mp si 5Mp, iar procesorul este unul cu 8 nuclee si o frecventa de 1, 2Ghz, dar nu este unul mai bun decat un Snapdragon 800. Honor 4X are 4G, iar x1 xtreme mini nu are.Interfata de data asta este una MIUI 3.0 si este foarte prietenoasa si usor de folosit, mie personal imi place foarte mult, copiaza putin iOS-ul.

In general cam atat am avut de zis, eu iti recomand mai mult X1 xtreme mini, dar acum depinde de tine. Sper ca te-am ajutat si sper sa-mi raspunzi pentru ca am stat ceva ca sa caut toate informatiile. :)

| CiprianN94 a răspuns:

Decat ceva la mana a2-a,iti recomand un telefon nou din magazin resigilat, ai reducere mare la el, eu ti-l recomand pe acesta, iti merge orice doresti pe el, si e lasat la un pret bun avand in vedere ca este nou + garantie
http://bit.ly/1LyuJfO