| Anton_Stefan_1998 a întrebat:

Salut TPU,azi cand am vrut sa-mi spal blugii mi-am uitat telefonul in ei(m-am certat cu cineva si n-am mai stat sa ma uit prin buzunare),dupa ce i-am bagat in apa i-am inmuiat,am pus dero,am inceput sa-i spal si am vazut ca se aprinsese telefonul in buzunar,se vedea prin carpa,zicea ceva ca trebuie sa conectez tel la un incarcator sau ceva de genu, a stat cam 1 min, max 2min in apa,l-am scos repede i-am scos bateria si cartela si l-am bagat intr-un bol cu orez,vreau sa stiu daca mai am sanse cu el daca a stat atata timp in apa,m-am uitat pe net sa vad ce zice dar nu zice ca daca a stat mai mult de...min nu o sa mai mearga, zice ca daca l-am scapat in apa si l-am scos repede in cateva secunde s-ar putea sa mai mearga.Multumesc

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu atat apa, ci detergentul poate crea probleme, chiar si mai tarziu.
Daca a ajuns detergent pe circuite si se usca acolo, atunci poate crea probleme in caz ca se dizolva (chiar si la o aburisire, cand mergi cu telefonul rece intr-o incapere.
Din acest motiv, chiar daca va porni dupa uscare, iti recomand sa-l duci la un service sa-l desfaca si sa-l curete de eventuale resturi de detergenti ramase pe circuite! Nu costa mai mult de 50 lei, dar vei avea siguranta functionarii.

| Anton_Stefan_1998 explică (pentru Bula):

S-ar putea sa ai dreptate avand in vedere ca in momentul cand am pus dero si apoi am inceput sa-i frec pe la pete nu apucase sa faca spuma, dar pentru orice eventualitate o sa ma duc la un service gsm cu el sa vad ce zice, mersi de informatie.

| JackR a răspuns:

Nu sunt sigur ca o sa mai functioneze, dar in mod sigur acum ai un telefon foarte curat (mai ales ca ai pus si Dero!). happy

| Vanishgold a răspuns:

Ține-l in orez 2 zile minim, apoi îl scoți și îl ții pe calorifer încă vreo 2 3 zile și abia apoi încerci să-l pornești. Atât bateria cât și telefonul trebuie băgat în orez și apoi pe calorifer.