| Denis123456 a întrebat:

Salut TPU,cu ce mi-ar afecta root-area la telefon? Am auzit ca e riscant, ce se poate intampla?

4 răspunsuri:
| AlexElektro1987 a răspuns:

Root faci doar daca vrei sa schimbi rom-ul telefonului, adica daca vrei sa ii pui alta interfata. Este posbil daca nu il rootezi cum trebuie sa ramai sa te uiti la el. Iar daca il rootezi, telefonul o sa se incinga foarte tare, procesorul o sa stea in continuu in full load indiferent ca te uiti un pic pe internet sau te joci 3-4 ore pe telefon.

| denisTiky a răspuns:

Salut! Am auzit mai demult ca rootul afecteaza apelurile, adica nu te vei mai auzi bine si nu vei mai fi auzit bine de persoana apelata, dar nu stiu daca e real (ceea ce ti-am spus acum a fost cu cativa ani in urma, deci de atunci se pota fi modificate chestiile astea). Totusi dezavantajul rootului este ca nu vei mai beneficia de garantie la device, deci daca ai de gand sa iti iei root, ar fi bine sa te gandesti de 2 ori (daca ai garantie la telefon/tableta daca nu, poti sa il iei cu toata increderea). Funda?

| cezar003 a răspuns:

Este mai degraba pentru developeri si profesionisti care vor sa testeze aplicatii nelicentiate si diverse setari avansate

| cezar003 a răspuns:

Daca nu te pricepi bine, poti provoca erori sau chiar sa compromiti sistemul de operare