| Sandu3 a întrebat:

Ce este acela un telefon caruia i s-a facut ROOT? Eu am un telefon nou si nu are asa ceva.Adica ce-i faci,mai exact? Si am auzit ca prin acest ROOT, odata facut i se pierde memoria interna.Ma poate lamuri si pe mine cineva referitor la aceste doua chestiuni?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce ti-au spus cei de mai sus dar poti sa pierzi garantia (daca o ai).

| Sandu3 explică (pentru Salontanul):

Am garantia.E luat in iulie.

| Salontanul a răspuns (pentru Sandu3):

Atunci nu-l roota. Memoria n-ai cum s-o pierzi dar pierzi garantia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti vei pierde memoria interna daca il rootezi

| RandomStudent a răspuns:

Cu un telefon Rootat poti avea acces de administrator pe el. Poti sterge aplicatii de sistem si modifica continutul din sistem.Dar odata rootat iti perzi garantia, iar telefonul devine mai vulnerabil.
Nu iti vei pierde memoria interna daca ti-l rootezi

| ioanoanea15 a răspuns:

Cum sa pierzi memoria interna? Cine ti-a spu asa ceva te-a mintit. Sa iti explic eu cum sta treaba. Pe orice telefon exista mai multe partitii. Din fabrica telefoanele vin cu o mare parte duntre acestea blocate, astfel neputand sa modifici nimic de pe ele. Odata ce ai root ai control total asupra telefonului si poti sa modifici stergi sau scrii orice doresti tu. Si nu e adevarat ca telefonul este mai vulnerabil adica telefonul e acelasi. Singura vulnerabilitate pe care o are este ca odata rootat telefonului i dispare protectia anti- prosti, si acestia pot sterge si modifica anumite fisiere ale sistemului care care pot duce la instabilitatea sa.