| Zuzumilk26 a întrebat:

Pe incarcator scrie 5V, 9V, 12V. Si eu mi-am luat din china un cablu cu 6V si 3A. Va afecta cu ceva Bateria?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu pentru ce aparat /model este acel "incarcator", cu 3 tensiuni de iesire diferite si fara nici o specificatie de curent maxim de iesire, dariti pot spune SIGUR urmatoarele:
1 - "cablu cu 6V si 3A" poate functiona linistit si la 12V si rezista sigur la un curent de 3A (conform specificatiei descrise de tine)

2 - La o baterie, tensiunea de iesire a incarcatorului si ceea a bateriei impune curentul de incarcare.
3 - Tensiunea nominala al bateriei unui telefon este de 3.7V
4 - Un telefon se poate incarca fara probleme cu tensiune de 5V (de exemplu de la un port USB) fara probleme, dar curentul de incarcare este relativ mic (max. 0.5A) si durata incarcarii este de cateva ore.
Circuitul de incarcare rezista bine la diferenta de tensiune de 1.3V si amperajul de incarcare.
5 - Un incarcator "de priza" asigura curent mai mare de incarcare (este scris pe el), iar voltajul de iesire este pana la 6-7V in timpul incarcarii normale. Circuitul de incarcare a telefonului rezista la diferenta de tensiune de 3.3-3.5V, daca a fost astfel proiectat
6 - Daca insa marim tensiunea incarcatorului, diferenta de tensiune intre incarcator si baterie va fi tot mai mare, respectiv curentul de incarcare va creste ca o avalansa. Rezultatul va fi arderea telefonului (a circuitului de incarcare si poate si a resturilor componentelor!

Ca urmare, am dubii mari cu folosirea incarcatorului la tensiuni de 9V sau 12V.
Chiar daca cablul va rezista, telefonul se poate arde rapid.

| Zuzumilk26 explică (pentru Bula):

Eu am un Samsung Galaxy S9 Plus si vreau sa iau un cablu care sa încarce si rapid sa fie si lung. Si am luat unul din China si mai vreau sa iau unul din România.

| Bula a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Telefonul tau rezista la incarcare rapida?
Daca da, care este curentul maxim de incarcare acceptat de el?

| Zuzumilk26 explică (pentru Bula):

Eu am un Samsung Galaxy S9 Plus si are adaptive fast charging.
9V cu 1.67A Sau 5V cu 2A

| Bula a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Ce inseamna la tine "adaptive"?
Nu cunosc asemenea termen tehnic. tongue

| Zuzumilk26 explică (pentru Bula):

Asa scrie pe incarcator

| Zuzumilk26 explică (pentru Bula):

Ți-am zis curentul maxim suportat

11 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Acel cablu duce 18W, deci poti folosii un incarcator cu 5V 3.6A maxim.

| OldSoul a răspuns:

Nu. Doar ca nu vei mai avea tocmai incarcare rapida.

| Bizon95 a răspuns:

Este o relatie intre voltaj si amperaj cand e vorba de cat duce cablul
daca incarci la 12V cu 0.5A atunci va merge la 12V
dar daca incarci la 5V cu 4A amperi atunci s-ar putea sa se incinga si chiar arda

cum, cred ca e vorba de un telefon, NU cred ca ai nici o problema, OARECARE

| Zuzumilk26 explică (pentru Bizon95):

De telefon este vorba.

| Panamax a răspuns:

Cablul e ok.Cred ca vrei sa incarci bateria externa.Are tensiune mai mare de 3, 7 v cum s-a chinuit Bula sa explice.
Daca are port USB este clar ca livreaza 5V si ca are nevoie de o tensiune mai mare. pentru incarcare. Apoi majoritatea bateriilor externe au un mic circuit electronic care se ocupa de incarcare, curent de iesire protectii etc.
Cel mai probabil functioneaza bine pe 9V, dar nu tuseste nici la 12.Circuitul de incarcare va limita curentul automat.
Deci raspunsul corect este exact opusul raspunsului lui Bula.
Si-a luat-o si asta in cap de cand l-au declarat copiii de pe TPU expert.