| anonim_4396 a întrebat:

Pe un telefon DUAL SIM, pot reincarca una dintre cartele (ca sa nu pierd numarul, dar fara sa activez vreo extraoptiune), apoi sa transfer creditul pe cealalta cartela (si sa activez o extraoptiune)?
De exemplu reincarc o cartela cu 3 euro, apoi sa ii transfer (cei 3 euro) pe cealalta cartela.
Multumesc.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În principiu, se poate realiza - evident, dacă SIM-urile sunt în aceeaşi reţea!
Totuşi, în funcţie de reţea, sunt şi anumite condiţii care trebuie îndeplinite pentru a putea transfera creditul!

Spre exemplu, la Orange trebuie să ai MINIM 5 ( sau 10 euro ) consumaţi în ultimele 12 luni!
https://www.orange.ro/prepay/reincarcare/transfer-credit/index.html

Tot la Orange trebuie să reîncarci cu MINIM 4 euro pentru a prelungi perioada de graţie cu minim 50 de zile :
https://www.orange.ro/prepay/reincarcare/tichet-de-reincarcare/index.html

Toate cele bune!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daaa! Cum sa nu! Si pe urma poti sa-ti si scoti aia 3 Eu! Doamne fereste! Cum ti-a venit asa ceva in minte?

| SasNetRomania a răspuns:

@Salontanul stai jos ai nota 4.
Da poti face asa ceva, un telefon dual sim e ca si cum ai avea 2 telefoane fiecare cu o cartela sim.
Poti transfera creditul de pe una pe alta fara probleme daca nu ai mai transferat in ultimele 30 zile alt credit de pe acea cartela. Dar ai grija inainte de reincarcare sa nu ai o optiune cu activare automata.