| Supremejordannike2004 a întrebat:

Vreau sa fac un Power bank cu o baterie de 9V.
Intrebarea este daca pot sa reincarc acea baterie de fiecare dată când se descarcă?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Bateria de 9V are orice, numai putere NU. In plus, fiind baterie galvanica, bateria de 9V nici nu se poate reincarca (poate sa explodeze la incarcare).
Daca vrei sa faci o baterie reincarcabila, trebuie sa folosesti celule (baterii) de acumulator, inseriate, mai exact celule cu litiu de 1.25V (7 bucati inseriate).

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Iti trebuiesc baterii care se pot reincarca. Altfel iti va exploda bateria daca aceasta nu este reincarcabila si vrei sa o reincarci.

| Bizon95 a răspuns:

Daca e reincarcabila/acumulator... evident
altfel, nu stiu ce power bank esti tu capabil sa faci tu daca intrebi asa ceva... o baterie care nu e reincarcabila, NU se poate reincarca, iar daca incerci poate sa faca bum