| IonutCiobanescu a întrebat:

Salut, un dispozitiv iphone, care este blocat in icloud, tin sa mentionez, ca or sa se gaseasca multi destepti, ca nu, nu este furat, a fost al tatalui meu, a fost furat si a activat blocare activare, cand hotul l-a returnat nu a mai stat sa il activeze si a uitat contul Apple. Se poate face ceva in afara de schimbarea placii de baza? E prea costisitoare. (Iphone 6S)

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Apple mai susține 6S doar luna asta. Din 2022 va fi rămas în urmă dpdv software.

| Wr3nch a răspuns:

Nu. Sa se straduie sa isi aduca aminte adresa de mail folosita.

| IonutCiobanescu explică (pentru Wr3nch):

Asteptam un raspuns mai concret si mai "inteligent", incearca tu si adu ti aminte un cont de la un telefon Apple, care n-a fost activat, a devenit inactiva folosinta telefonului, si-a trecut direct la android. Multumesc oricum, data viitoare incearca si fi de ajutor.

| Wr3nch a răspuns (pentru IonutCiobanescu):

Nu exista raspuns concret. Daca ai uitat contul doar Apple il poate debloca, si o fac doar pe baza bonului de achizitie de la un retailer autorizat.

A doua si singura varianta e sa schimbi placa video, dar dupa cum ai spus, nu merita pentru un telefon vechi.

Daca nu a fost activat cum a fost folosit?

| IonutCiobanescu explică (pentru Wr3nch):

Asta incerc sa explic, ca dupa ce respectivul om care se credea ca-n gta san andreas, care colac peste pupaza a reusit sa fure telefonul, a fost indentificat pe camerele de luat vederi, si la circa nu stiu cat timp a returnat telefonul inapoi, tata care la fel intre timp si a schimbat telefonul intr-un maret J6+, si 6S ul l a pus deoparte, si aia a fost, si m-am gandit eu sa l bag in functiune.