| Aoxkajcjw a întrebat:

Salut, va rog ajutati-ma cu o decizie, eu vreau sa imi iau un telefon. Nu stiu pe care sa il aleg dintre Samsung m20 si pocophone f1, vreau ca la telefon sa tina bateria mult si sa duca cateva jocuri nu foarte complicate stiu..Multi ati zice poco dar nu imi place deloc notchu ala, e foarte mare +daca il ascund ecranu e asimetric adica jos e curbat si acolo unde l-am ascuns e drept ...as alege m20 dar mi-e cumva sa las un snapdragon 845 si 6 gb ram..chiar nu stiu, am auzit si despre m20 mult chestii bune si despre poco, va rog sa fiti OBIECTIVI.

12 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Nu poți compara m20 cu poco f 1.
Din câte ai scris preferi castana m20.
De ce mai întrebi dacă ești decis in a cumpăra m20?
Eu cred ca faci o mare tâmpenie.
Am mai scris: dacă nu ai bani de gama scumpă de samsung...alege altceva.
Eu nici pe gama scumpă nu imi mai cheltui banii
După un timp pierd randament, nu mai au fluiditate. Samsung e unul din fabricanții ce actualizează telefoanele cel mai prost și mai târziu. Plus că au o capă de personalizare Android ce se miscă greoi.
Însă cum in România sună doar Samsung și iphone pare că respecți moda.
Baftă cu viitorul m20.

| Aoxkajcjw explică (pentru gelu1970):

Nu imi iau m20...nu pot sa las poco doar pentru o baterie mai mare..sa las un telefon cu specificatii de top pentru o baterie si un brand.da nu imi place ecranu per total la poco dar ma voi obisnui am un j5 2016 dupa cum am spus el are ecrab amoled si e decent deci daca vreau ceva video/filme il folosesc...mersi!

| gelu1970 a răspuns (pentru Aoxkajcjw):

Display fabricate de Samsung sunt cele mai bune.
De aceea sunt folosite de majoritatea fabricanților.
Display de poco nu e amoled insă la 279 euro, 6 de ram, 128 stocare, 4000 de baterie, snapdragon 845, e unic. Nu găsești ceva similar.

| Aoxkajcjw explică (pentru gelu1970):

Stiu man si racire cu lichid happy

| Bogdan70001 a răspuns:

Raspunsul meu este raspunsul, dat lui Ionut.Citeste-l pentru ca acolo am zis ce aveam de zis oricum

| IonutR1 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Sa stii ca ai dreptate, ma gandeam la Apple si cu Ram-ul de la ei si am ramas fixat cu asta in cap. Nu prea am gandit faza cu procesorul laughing Sry bro

| IonutR1 a răspuns:

Nu procesorul si numarul de GB de ram conteaza la un telefon. Un telefon cu un procesor mai slab dar cu un soft mai bun poate fi mai rapid si mai puternic in jocuri ca unul cu sunt mai putin bun. Amandoua telefoane sunt foarte bune in pretul lor, dar cei de la Samsung au o experienta acumulata dupa atatia ani si cred ca au reusit sa faca o treaba deestul de ok cu acel telefon. Recomandarea mea este sa iei M20, dar depinde si de tine. Oricum, orice ai alege conteaza sa iti placa tie. Multa bafta si sa stapanesti sanatos noul telefon!

| Bogdan70001 a răspuns (pentru IonutR1):

CUM CO**E SA MINTI IN HALUL ASTA!
Cum dracu s[ui tu ca procesorul nu conteaza, esti cu capul? Da RAM-ul poate fi mai mic daca soft-ul este foarte bun (cazul iPhone-uriloe), dar procesorul este cel mai important xD Unde de altfel Pocophone si pisa pe M20-ul tau

Si MIUI va fi intodeauna MUUULT PESTE OneUI! Da OneUI este mai frumos insa ii doare in pl de cum merge pe telefoanele lor mai slabe. update sa fie.La MIUI in schimb developerii se oocupa cu grija de ROM-ul fiecarui model.La Samsung toata lumea care nu are S9/NOTE 9/S10 se plange ca baterie se duce ca dracu cu OneUI in schimb astfel de afirmatii se intampla la Xiaomi decat la telefoanele OneUI (care nu ruleaza MIUI)

Si M20 nu are un raport-pret calitate bun, este chiar prost, DAAAR este mai bun decat ce a facut Samsung pana acum. Xiaomi MI A2 este mult mai performant si la pret mai mic.

Pocophone F1 are (bine a avut, dar nici acum nu sunt multe) ultima generatie de procesor Snapdragon, 845, placa video buna si absolut orice este peste M20.
Legat de soft aceeasi poveste.Samsung a zvralit OneUI pe M20 pe cand Xiaomi au facut o verisune de MIUI SPECIALA pentru Pcophone si perfect optimizata (versionea) pentru performante cat mai bune

Imi pare rau pentru modul mai agresiv prin care m-am exprimat, dar nu am putut sa ma abtin vazand ce prostii ai zis la inceput

| Aoxkajcjw explică (pentru Bogdan70001):

Am j5 2016 duce o gramada bateria...m20 5000mha baterie

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Aoxkajcjw):

Degeaba aAm avut si eu un J5 2016... ma tine o zi cu 2 incarcari pe zi laughing) Lasa balivernele

Si degeaba are M20 5000mAh, daca Samsung se pisa pe el cu OneUI.
Mai mult ca sigur tine mai putin ca Xiaomi-ul meu Redmi Note 4X

| Aoxkajcjw explică (pentru Bogdan70001):

Asa slab sa fie oneUi!?

| doctorwho a răspuns:

Pocophone
1) softul lui xiaomi (fie chiar si poco, caci tot lui xiaomi ii apartine) este la un nivel inalt deja, in unele momente peste Samsung
2) pretul/performanta
3) posibilitatea de a instala google camera, si va fi inca si mai bun
etc