| Denyysa27 a întrebat:

Vreau sa imi iau un telefon nou si am ales intre Nokia lumia 520 si Samsung Galaxy Chat.Care dintre ele ziceti ca e mai bun? Windows Phone8 sau Android 4.0?

Răspuns Câştigător
| Apostolescu_Stefan_1997 a răspuns:

Salut. totul depinde de tine. spre exemplu eu sunt adolescent. sunt deschis la oportunitati si (zic eu) "butonez " destul de bine. detin un HTC one s cu android si sunt f multumit. cu toate ca sistemul este mai vurnelabil decat windows sau IOS, gasesti cu usurinta mai multe aplicatii piratate. In caz contrar, acum 2 luni cand tatal meu si-a schimbat telefonul el a preferat sa isi ia un Nokia lumia 620 din 2 motive : 1. este mult mai simplu decat un android
2. ii tine bateria.
Un gol mare cand vine vorba de windows il reprezinta lipsa aplicatilor. asadar, sfatul meu, daca esti o fire dinamica, care se poate adapta usor si e deschisa sa invete lucururi noi androidul ar fi excelent. daca preferi ceva mai simplu, mai sigur si nu vrei sa ai probleme cu bateria atunci alege windowswinking

11 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Lumia 520. E adevat ca aparent chat e mai liber, aplicatii mai multe si alte prostii, problema e ca hardware-ul e slab. Iar pe android cu hardware slab nu faci cam nimic. Lumia 520 are hardware superior, iar wp e mult mai bine optimizat. Insa aici e problema ca nu sunt aplicatii.
Oricum, eu recomand 520-ul.

| Denyysa27 explică (pentru sltlp):

Cum adica are hardware slab?

| sltlp a răspuns (pentru Denyysa27):

Adica procesorul de la galaxy char si procesorul grafic sunt inferioare fata de cele de la lumia.

| dantomescu78 a răspuns:

Salut,

Sa stii ca nu faci mare lucru cu sistemul de operare windows phone. Nu sunt nici foarte multe aplicatii pentru ca este relativ nou asa ca iti recomand mai degraba ceva pe android.

Telefonul pe care vrei sa ti-l cumperi il gasesti la un pret destul de bun aici: http://bit.ly/1jvpBMz

| sltlp a răspuns (pentru dantomescu78):

Imi cer scuze domnul care nu intereseaza ce vinde, doar afilierea, ca in rest numai eMAG sa fie, dar cu ce e superior un single core de 850mhz cu 512 ram in condotiile in care jocuri 3d calumea nu ai sa vezi deoarece are un lag imens? Decat sa pretinzi ca rulezi totul si de fapt nu poti rula nimic cu un galaxy chat, mai bine sa stii ca rulezi putin, dar si ce ruleaza, merge perfect...

| dantomescu78 a răspuns (pentru sltlp):

Salut,

Ideea e ca eu am facut compartia intre sistemele de operare (Android si Windows Phone in cazul nostru) si in acest moment clar Android-ul este in fata.

Cel putin. acesta este punctul meu de vedere. Ai vazut cate aplicatii sunt disponibile pe Android si cate sunt pe Windows Phone?

Corecteaza-ma daca gresesc, dar nu cred ca am spus ca galaxy chat e superior la performanta unui lumia.

| sltlp a răspuns (pentru dantomescu78):

Da, ai aplicatii, dar nu cred ca avantaja cu ceva sa vezi ca ai aplicatii si sa nu le poti rula. Este de ca si cum ai merge intr-un magazin, si sunt foarte multe produse, insa nu ai bani sa cumperi mai nimic, in timp ce la lumia e ca un magazin mai micut, dar bani ai destui...
Nu conteaza, ai dreptate, dar intr-o masura...

| dantomescu78 a răspuns (pentru sltlp):

Si tu ai dreptate! happy

| Alex299 a răspuns:

Parerea mea este Samsung galaxy chat deoarece il am si nu am avut probleme cu el pana acum. big grin

| alinbogdann a răspuns:

Samsung galaxy chat! funda?

| Apostolescu_Stefan_1997 a răspuns:

Salut. in primul rand depinde de tine: androidiul este,comparativ cu alte sisteme de operare,unul instabil(adica se poate virusa usor). in schimb, el are avantajul unei game largi de aplicatii piratate. uite un exemplu:eu am un HTC one. sunt multumit de telefon, sunt o fire deschisa si mereu sunt la curent cu noutatile. in schimb, tatal meu, are un Nokia lumia 620. tot ce a vrut el a fost un telefon simplu si caruia...sa ii tina bateria mult.
in concluzie, daca esti disupus sa inveti cate ceva, androidul nu te va dezamagi. daca vrei ceva simplu, dar pe care sa te poti baza, atunci Nokia e solutia