| Sarita234 a întrebat:

Am o prietenă care e sunată de un nr care începe cu 021 cam de când are telefonul, adică de aproape 3 luni. Am aflat ulterior că nr-ul provine din București/Ilfov și că e de fix. Am presupus că ar fi apel de la Orange,dar o sună destul de des... Nu există săptămână în care să nu fie sunată de acest număr,ba chiar sunt zile în care e sunată de mai multe ori. A blocat numărul și e sunată de pe un alt număr și e cam dubios pentru că ea e din Botoșani iar acest nr provine din București, iar ea n-are cunoștințe acolo.
Am încercat și eu și ea să sunăm acest număr, dar când sunam și răspundea, se închidea instant.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Mare grija cu aceste numere pentru ca pot sa vina cu fel de fel de minciuni de genul ca cineva din familie a facut accident ( doamne fereste ) si sa va puna sa depuneti o suma de bani intr-un cont bancar. Daca va raspunde vedeti ce va spune, in cazul in care vedeti ca incepe cu povesti de genul va sugerez sa mergeti la politie. Multa sanatate!

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat asta acum vreo 3 saptamani si de fel nu imi prea postez numarul de telefon pe retele sociale. A sunat o data, am inchis si dupa a continuat sa ma sune cu numar privat, insa dupa a 2-a saptamana s-a oprit.
O fi vreunul pus pe glume, dar daca ai spus ca treaba dureaza de 3 luni ma indoiesc ca asta e cazul.
Este posibil sa fie o inselatorie: incerci sa aflii cine e asa ca suni inapoi si te taxeaza.

Poti face o reclamatie la politie in acest caz, daca dureaza de 3 luni sau sa vorbeasca cu operatorul de retea.

| REMiXDJ a răspuns:

Nu raspundeti sau sunati la numere necunoscute pe care nu le aveti in agenda telefonului.Prietenii vostri care vor sa isi reactualizeze nr. de tel. cu dumneavoastra va vor trimite SMS si va vor spune cine e si ca si-a schimbat numarul.Aceste numere de telefon sunt ale unor excroci mana in mana cu telefoniile mobile, ei sunt de fapt niste hackeri care fura bani de pe telefon si tranmit virusi in telefon ca sa afle numere de card, date personale etc.Deci = NU SUNATI - NU RASPUNDETI NICIODTATA LA NUMERE NECUNOSCUTE!

| Fedaskyn a răspuns:

Numerele de telefon care incep cu "031" sau "021" sunt numere de telefon fix dupa cum cred ca ai aflat. Inteleg ca prietena ta este sunata foarte des de pe acest numar asa ca am o intrebare, ai raspuns vreodata la telefon tu/ea sau altcineva cand se efectua apelul? Daca nu, eu recomand sa rogi pe cineva (preferabil barbat din mai multe motive, sau pur si simplu) sa raspunde si vezi ce spune acea persoana, daca nu spune nimic timp de 10-20 secunde inchide si recomand sa-si schimbe numarul de telefon prietena ta sau poti sa faci plangere la politie daca este acelasi numar de fiecare data.