| HerrAdrian a întrebat:

Salutare, deține cineva antivirus pentru IPhone? Este necesar? Ce antivirus

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Antivirusul este deja integrat in programul de operare. Daca nu functioneaza cum ar trebui, ori este vreo replică ieftină, ori are alte probleme.

| relian a răspuns:

Intreaba direct pe cei de la Apple, dar te asigur ca nu e nevoie de nimic, ce gasesti pe net is rahaturi scoase de unu altul, ei stiu pentru ce.
Atat la calculatoare cat si la telefoane Apple nu are nevoie de nimic, nici de antivirus, nici de cleaner sau ce chestii mai gasesti pe net.
Eu folosesc Apple de cand aparu iphone 4 si nu am avut niciodata nevoie de nimic, si nici probleme nu am avut.
La calculator la fel, tot Apple am din 2013 si nimic.
Nu baga in sama ce spun unia pe aici care n-au avut niciodata Apple, si nici ce gasesti pe net.
Daca esti curios de anumite chestii scriele celor de la Apple si intreabai pe ei.Asa e cel mai bine.

| HerrAdrian explică (pentru relian):

Pai întreb aici, ca pot

| anonimg a răspuns:

S-au fabricat si virusuri pentru telefoane mobile; de aceea exista si antivirusuri pentru ele.
Dar virusurile nu se gasesc pe site-urile de incredere. De aceea nu intra pe toate site-urile de pe internet.
Un antivirus iti consuma din resursele aparatului: memorie ram, acumulator. Trebuie sa te inveti sa te feresti/protejezi de virusuri si fara antivirus. Si de asemenea trebuie sa stii ca virusii nu pot fi stocati in iCloud sau pe serverele de la Google, deoarece fisierele salvate acolo sunt mereu scanate.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu e nevoie de așa ceva.

| mastadont a răspuns:

Nu este necesar și nici nu există antivirus pentru iphone. Sistemul de operare este construit în așa fel încât să fie complet securizat și să nu permită virușilor să-ți afecteze dispozitivul.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru mastadont):

Nuuuuu, iphone e perfect, e raiul pe pamant, si nimic rau nu se poate intampla atat timp cat pupi Apple in partea dorsala
https://apps.apple.com/us/app/avast-security-privacy/id1276551855
https://apps.apple.com/us/app/mcafee-mobile-security/id724596345
https://www.google.com/search?q=app+store+antivirus

| mastadont a răspuns (pentru Zuzu1991):

Din propria experiență îți spun că sunt inutile. Eu nu am avut nici-o dată vreun antivirus pe iphone și nu am fost virusat. Interesant că sugerezi avast, am încercat să-l instalez acum vreun an sau 2 pe pc și îmi arăta că e virusat, deci nu prea am încredere în ei. Și MCafee, nici măcar nu are rost să încep. Nu poți să faci nimic că imediat îți apare alertă de la ei.
Dacă ai un iphone cu jailbreak atunci e posibil să ai nevoie de antivirus, altfel nu. https://www.howtogeek.com/......hone-none/

| relian a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nu stiu ce arati tu, sincwer nici nu ma uitai la ce linkuri ai dat, eu am iphone de la iphone 4 si pana in prezent si nu am avut niciodata nevoie de vreun antivirus.
Pe net gasesti tot felul de rahaturi, dar alea nu-s de la Apple, nici pomeneala.
Am si Imac si la fel nu este nevoie de nici un virus.Intru pe oriunde.Pe net am vazut si eu diverse chestii,bine nu-s de la Apple, dar am fost curios, am fost la Apple la magazin si am intrebat, am si spus uite am vazut pe net chestii pentru telefoane pentru calculatoare Apple is ok?
Au raspuns ca ei habar n-au de alea, si ca sa imi vad de treaba sa nu pun botu la vraja alora.
Am intrebat doara din curiozitate, nu ca as fi avut probleme.
Deci tu despre ce anume vorbesti?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru mastadont):

Daaaaaaa, aia au facut antivirus pentru iphone FARA SA ITI CEARA TIE PAREREA doar pentru ca au un fetish de facut antivirusi
NU exista sistem care sa nu poata fi virusat... DACA SE DORESTE, PUNCT!
dar continua sa traiesti in lumea ta, e frumos acolo, multa ignoranta si nici un virus!

| mastadont a răspuns (pentru Zuzu1991):

Au un fetish pentru făcut bani nu pentru făcut antiviruși. Dacă ar fi fost nevoie de antivirus crezi că Apple nu ar fi făcut unul pentru a-și mări fondurile?
Normal că orice sistem poate fi virusat însă cu cât este mai greu cu atât va fi lumea mai descurajată să încerce. De ce crezi că există atâția viruși pentru android? Pentru că sunt mai ușor de răspândit pe acest sistem de operare, securitatea fiind mai mică decât pe IOS.
Care este experiența ta? Ai avut iphone și ai fost virusat? Sau ești doar un utilizator de android care visează iphone și nu și-l poate permite. Știi vorba, strugurii la care nu ajungi ți se par acri...

| Zuzu1991 a răspuns (pentru mastadont):

Cum spui tu, eu sa te contrazic pe tine, ba nu stai, eu am dat niste link-uri, cu MAI MULTI producatori de antivirusi pentru iOS, dar tu stii mai bine, wow, hai sa o lasam asa, doar in mod sigur tu stii mai bine

| HerrAdrian explică (pentru Zuzu1991):

Ești cam obraznic, nu ti se pare?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru HerrAdrian):

/blush si eu nu ti-am adus nimic, iar tu imi faci un cadou asa de frumos... multumesc!

| NotNamed a răspuns:

Nu.i necesar.

| badpanda a răspuns:

Iphone nu are nevoie de antivirus.
Nici computerele Apple.
Doar pocnitorile cu Android si Windows au nevoie de asa ceva.

| seyterx a răspuns:

Exista antivirus pentru ios, si ele au virusi, insa depinde pe ce mergi, daca folosesti doar aplicatii, nu e necesar, daca folosesti browsere pentru chestii "picante" atunci ai nevoie de ceva