| SynapseNinja a întrebat:

Salutare! În prezent, am numărul de telefon pe abonament la Digi. Însă, abonamentul este pe numele mamei mele și expiră tocmai peste mai bine de jumate de an. Eu vreau ca să-mi portez numărul de telefon pe numele meu în rețeaua Vodafone. Care ar fi procedura de portare? Trebuie plătită vreo taxă anume și cât ar fi? Mersi!

Răspuns Câştigător
| NumănumescBrBr a răspuns:

Salut! Procedura de portare a unui număr de telefon către o altă rețea este destul de simplă.

Pentru a-ți porta numărul de telefon de la Digi către Vodafone, e necesar să:

Achiziționezi o cartelă SIM Vodafone.
Contactează serviciul de relații cu clienții Vodafone și solicită portarea numărului tău de telefon de la Digi către Vodafone. Vei avea nevoie de următoarele informații: numărul tău de telefon, numele și prenumele titularului abonamentului, adresa și seria și numărul buletinului/CI.
După ce ai furnizat aceste informații, Vodafone va efectua o verificare a datelor tale. În urma verificării, se va emite o cerere de portare.
Vodafone va trimite această cerere către Digi și, în termen de maximum 5 zile lucrătoare, Digi va trebui să accepte sau să respingă cererea de portare.
Dacă cererea de portare este acceptată, Vodafone va efectua portarea numărului în termen de maximum 3 zile lucrătoare de la primirea acceptului de la Digi.
În timpul procesului de portare, poți primi mesaje de confirmare și actualizare a stării portării.
În ceea ce privește costurile, nu ar trebui să existe nicio taxă de portare a numărului, atât timp cât contractul cu Digi este în regulă. Cu toate acestea, poate exista o taxă de activare a noii cartele SIM Vodafone, care poate varia în funcție de planul ales. Dacă ai contracte sau abonamente active în rețeaua Digi, va trebui să le anulezi înainte de a face portarea.

Cam atât. Sper că te-am lămurit!

| SynapseNinja explică (pentru NumănumescBrBr):

Mersi frumos! Însă, este o problemă: abonamentul este pe numele mamei mele. Iar eu vrea să trec pe numele meu abonamentul la Vodafone.

| Violleta2022 a răspuns (pentru SynapseNinja):

Din pacate, tu NU poti s afaci nimic si nici sa suni nicaieri, fiindca contractul este pe numele mamei tale si numai ea poate actiona in acest caz.
vezi daca este de acord sa piarda banii pe 6 luni de contract, doar pentru ca vrei tu azi sa-l portezi la alta retea.
Contractul are putere legala, deci te poti trezi cu o factura de achitat pe 6 luni si in caz de neplata mama ta poate fii actionata legal si i se pune poprire pe salariu sau i se iau bani din cont, ori lucuri din casa.

| SynapseNinja explică (pentru Violleta2022):

Salutare! Mersi de răspuns.
În primul rând, toți banii pe care o să-i ceară mamei cei de la Digi, o să-i dau eu. Adică o să plătesc eu taxa cerută de Digi, dar prin intermediul mamei, nu o las pe mama să plătească în locul meu. Mai ales că abonamentele de la Digi sunt și ieftine.
În al doilea rând, mama oricum nu are salariu și nici cont bancar sau alte bunuri de valoare pe numele ei. Deci, n-ar fi avut de unde să îi pună poprire.

| Violleta2022 a răspuns (pentru SynapseNinja):

Mama ta daca nu plateste tot va fi obligata legal, ca vin cei de la recuperari datorii si cu hotarare judecatoraesca ii poate lua televizorul, computeruls au ce are de valoare din casa, sau ce este pe numele ei si vandute la licitatie.
Sunt situatii cand banca scoate casa la licitatie, deci nu te culca tu pe o ureche ca nu are maica-ta cu ce platii, ca in final poate fii condamnata de judecatorie pentru datorie si obligata ca proice detinut sa faca munca in folosul comunitatii.

Uite ca avem un user aici care nu are munca, nu are nimic si datoriile acumulate s-au strans, plus datoriile de judecata si afost condamnat de primaria orasului lui sa faca munca in folosul comunitatii, ca orice condamnat.

https://www.tpu.ro/......e-ca-m-am/

Daca tu ii dai mamei tale bani sa-si plateasca datoria integrala, numarul va fi disponibil si il poti porta la orice retea doresti tu.

| SynapseNinja explică (pentru Violleta2022):

Mersi frumos de răspuns.
Da, eu voi fi cel care va suporta integral datoria în mod indirect. Mai precis, îi voi da mamei integral contravaloarea taxei pe care o să le-o ceară cei de la Digi.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Platesti tot abonamentul pana la sfarsit si apoi poti sa-l portezi unde vrei tu, daca doresti sa inchei contractul inainte cu 6 luni.

| UserRo10 a răspuns:

Trebuie sa suni la Vodafone si sa intrebi procedura corecta. In mod normal mergi la noua companie si ei vor face toate demersurile de portare cand muti pe acelasi numar.
Din ce stiu eu nu poti face portare de pe un titular pe altul, dar poti pune mama sa treaca pe Vodafone si apoi faceti amandoi preluare de contract