| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU,

Am si eu o intrebare. Am o prietena careia ii tot trimit mesaje pe Facebook-messenger si cred ca are o problema cu aplicatia. Zilele trecute, de exemplu, a aparut online cam toata ziua, ceea ce nu s-a intamplat in realitate, iar ieri i-am trimis mesaje care apareau doar trimise (cerculetul necolorat cu bifa), iar foarte tarziu au aparut livrate (cerculetul albastru cu bifa).
E posibil sa fie o eroare a aplicatiei, iar atunci cand a intrat pe pc s-au putut livra mesajele mele?

FUNDA

Răspuns Câştigător
| Ciubowski a răspuns:

Cel mai probabil aplicatia ramane activa in background, si transmite informatia ca este "online" dar nu foloseste aplicatia.

Apoi, e posibil ca unul dintre voi sa aveti semnal prost la internet (nu la apeluri) si mesajele chiar sa se trimita greu. PC-ul nu prea are problema asta, de aceea a primit mesajele instant.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Voi chiar faceti o drama din toate rahaturile!
Cui ii pasa daca se aprinde cerculetul rosu, albastru sau verde? Daca este onlien sau nu?
Iti va raspudne fata aia cand are chef, asadar, nu mai creea atatea probleme, unde nu sunt. A fost online, dar nu a avut chef sa-ti raspunda, ce-i greu de inteles?!
Vrei sa o auzi? Sun-o!

Bula
| Bula a răspuns:

Messenger-ul are probleme, printre altele si aceasta intarziere "online-offline".
Aplicatia nu transmite "starea" clientului, in mod repetat, sa nu incarce nota de plata pentru date, respectiv retelele si serverele (sunt zeci de milioane de utilizatori).
Afisarea starii se intampla doar daca exista comunicare de pe telefon spre server, iar serverul pune periodic (la 5-10 minute) cate o "intrebare" spre telefon. Daca telefonul nu raspunde instant, atunci "starea" ramane neschimbata. Asta se intampla des cand semnalul de date esta slab la telefon.

| Georgiana0216 a răspuns (pentru Bula):

Multumesc mult! Aveam vagi informatii cu privire la ceea ce ai mentionat tu in comentariu, dar acum mi-ai confirmat. Iti multumesc inca o data!

| Raducons a răspuns:

Nu are problema cu aplicatia, cred ca a uitat sa inchida si a ramas activa pe telefon, Cand a intrat sigur a vazut mesajele

| Antopuff a răspuns:

Mai exista si alte explicatii cum ar fi faptul ca te-a bagat la persoane restrictionate si de aia nu apare ca fiind trimislaughing

| Georgiana0216 a răspuns (pentru Antopuff):

M-am gandit la varianta asta, doar ca exista un "joc" cu livrarea mesajelor, uneori le livreaza pe loc, alteori apar doar trimise, apare activa de 10 ori si abia apoi se trimit... daca ma restrictiona, ramaneam restrictionata, sau cel putin asa o gandesc eu laughing