| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa achizitionez un HTC one replica...quad-core 1. 6ghz 2gb ram FHD 4. 7inch... acum nu stiu ce sa aleg intre varianta de 4.7 si 6. Un ecran mai mic este mai rezistent decat cel de 6 sau invers. Multumesc

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Pe chinavasion gasesti "chinezarii" facute in aceleasi fabrici unde se fac Samsung/LG sau Apple. Da-le un mail si intreaba-i. Plus de asta, PPI reprezinta raportul dintre numarul de pixeli si suprafata ecranului. Ce e asa de greu sa calculezi?
P.S. Capacitatea bateriei e fis, daca are hardware eficient si consuma mai putin decit te-ai astepta, nu vad unde e problema. Eu am luat de la ei in ultimii ani cel putin 5 modele diferite de telefoane (eu personal am folosit doar 2, dar am avut solicitari de pe la prieteni si familie) si pot sa iti spun ca autonomia mentionata pe site e foarte aproape de adevar. Vorbeste cu cei de la suport si zi-le ce vrei, poate au ei o sugestie mai buna sau stiu ca primesc in curind ceva cum ai vrea tu.
P.S. Nu stiu cum o fi cu ceilalti ai tai, dar chinezoii astia sint foarte ok cu garantia. Le-am trimis telefoane de 2 ori inapoi si o data le-au reparat, iar in cealalta situatie au zis ca au reparat o problema, eu am zis ca de fapt nu era (doar) aia si mi-au dat banii inapoi fara sa stea la discutii.

16 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cit si de unde? S-ar putea sa iti pot sugera ceva mai bun/similar la un pret mai mic.

| xBlaise a răspuns (pentru KodrutZ):

Http://www.chinaecarts.com/ (nu e reclama) si la 230euro...

| KodrutZ a răspuns (pentru xBlaise):

Lol, incredibil. Astia vind clone si pun numele telefoanelor originale? Uite ceva cu acelasi procesor, cam aceleasi caracteristici si oidee mai ieftin - http://www.chinavasion.com/......ory_White/

| xBlaise a răspuns (pentru KodrutZ):

Daca ar avea 2GB ram + o baterie de 2600mah+ ar fi excelent...+ ppi nu sunt reali, la acel model sunt cam 200-250ppi + calitate mai scazuta

| KodrutZ a răspuns (pentru xBlaise):

High end ar fi modelul asta - http://www.chinavasion.com/......al_Memory/

| xBlaise a răspuns (pentru KodrutZ):

E bun dar eu sunt nelamurit cu ppi nu cred ca are atat de multi si de baterie mi se pare cam mica pentru un ecran de 5inch

| xBlaise a răspuns (pentru KodrutZ):

Sunt cam nemultumit pentru ca: are o baterie prea mica(200mAH), ppi sunt prea multi si nu prea gasesti "chinezarii" in ziua de azi care are peste 350ppi

| xBlaise a răspuns (pentru KodrutZ):

Gata am rezolvat, mi-am luat un xperia z1 big grin, mersi oricum ai funda

| xBlaise a răspuns (pentru KodrutZ):

Am rezolvat, mi-am luat un z1 (Sony xperia), mersi oricum ai funda

| KodrutZ a răspuns (pentru xBlaise):

Honami de la mama lui sau clona? Cit ai dat? Sa revii cind il primesti sa ne zici daca e cum te asteptai, chiar sint curios.

| xBlaise a răspuns (pentru KodrutZ):

Este real nu replica, am dat 500E, este chiar mult mai bun decat ma asteptam in + are camera de 21mp procesor extrem de rapid(nici nu ma asteptam sa scoata peste 27000 in antutu benckmark

| KodrutZ a răspuns (pentru xBlaise):

O achizitie excelenta, plus ca e si conform cu IP67 ca protectie la apa/praf. Superior unui iPhone cu mult din orice punct de vedere posibil. Sa-l stapinesti sanatos!
P.S. Acuma fa rost de un card de 64 GB cel putin ca sa ai unde salva filmele 4K... happy

| KodrutZ a răspuns (pentru xBlaise):

Pe chinavasion gasesti "chinezarii" facute in aceleasi fabrici unde se fac Samsung/LG sau Apple. Da-le un mail si intreaba-i. Plus de asta, PPI reprezinta raportul dintre numarul de pixeli si suprafata ecranului. Ce e asa de greu sa calculezi?
P.S. Capacitatea bateriei e fis, daca are hardware eficient si consuma mai putin decit te-ai astepta, nu vad unde e problema. Eu am luat de la ei in ultimii ani cel putin 5 modele diferite de telefoane (eu personal am folosit doar 2, dar am avut solicitari de pe la prieteni si familie) si pot sa iti spun ca autonomia mentionata pe site e foarte aproape de adevar. Vorbeste cu cei de la suport si zi-le ce vrei, poate au ei o sugestie mai buna sau stiu ca primesc in curind ceva cum ai vrea tu.
P.S. Nu stiu cum o fi cu ceilalti ai tai, dar chinezoii astia sint foarte ok cu garantia. Le-am trimis telefoane de 2 ori inapoi si o data le-au reparat, iar in cealalta situatie au zis ca au reparat o problema, eu am zis ca de fapt nu era (doar) aia si mi-au dat banii inapoi fara sa stea la discutii.

| AlexAlex23 a răspuns:

Eu as lua a doua varianta.Dar tu o poti lua pe care o vrei.

| MembruSeniorTPU a răspuns:

Este o idee foarte proasta sa-ti cumperi o replica a unui telefon brand.

http://www.lumeadigitala.ro/......ane-mobile

| KodrutZ a răspuns (pentru MembruSeniorTPU):

Depinde ce vrei de la replica respectiva. Nevasta-mea are o replica de Nokia N97 (bine, nu scrie pe el Nokia si nu incearca sa te pacaleasca in sensul asta, dar e copie fidela) pe care am comandat-o direct din China cu vreo 3 ani in urma. Cite tavaleli si-a luat telefonul ala (inclusiv de la fiica-mea de 2 ani - trintit, tras de antena, frecat touchscreenul, bagat in gura) nu ar fi suportat nici 3 originale la un loc. Inca merge bine-mersi si in ziua de azi, inclusiv touchscreenul. Nu putem generaliza ca replicile sint vai de ele, mai ales ca la noi de multe ori lumea baga in seama prima impresie, iar cei din jur se vor uita si se vor gindi "mama, Sony de-ala de 20 Mp care filmeaza 4K" si nu vor veni sa isi bage nasul in telefonul tau.

| Pyo a răspuns:

Ca sa fie cat mai aproape de HTC One Original i-ati cel de 4.7, daca iti iei de 6 automat bateria o sa te tina mai putin fiind ecranul mai mare.