| Komarov a întrebat:

Salutare tuturor! As dori un sfat de achizitie, in privinta unui Lumia il cumpar second-hand dar, ideea e urmatoarea eu stiu ca oficialii de la Microsoft au declarat Windows Phone mort, desi in magazinul lor de aplicatii inca sunt prezente Facebook si Messenger, pentru posesorii de Lumia intrebarea e? Mai functioneaza aceste aplicatii? mai merita un asemenea telefon?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Pai numai la sh mai gasesti astfel de telefoane.
Eu am Lumia 520 cu windows phone 8.1 si nu mai merge sa mai fac copii de rezerva ale setarilor si numerelor de telefon din agenda. Deci daca mi s-a stricat telefonul am pierdut numerele. ^_^

In magazin pot sa intru si sa descarc ce vreau de acolo; inca mai sunt aplicatii; chiar si cu bani.
https://www.microsoft.com/en-us/windows/windows-10-mobile-upgrade

Se mai ofera asistenta la telefonele cu windows mobile 10.
Telefoane și dispozitive ce pot face upgrade la Windows 10:
Lumia Icon, 1520, 930, 640, 640XL, 730, 735, 830, 532, 535, 540, 635 1 GB, 636 1 GB, 638 1 GB, 430, 435, BLU Win HD w510u, BLU Win HD LTE x150q, MCJ Madosma Q501

In curand cred ca va disparea si asistenta pentru windows mobile 10.

Pusesem si eu ochii pe un lumia 950xl dual sim care acum se mai gaseste (la sh) cu 1 mie lei. Dar mi-e ca dau banii acum pe el, si peste un an sa nu ma mai pot bucura de el.
Posibil ca sa tina mai mult de un an, nu stiu. Cine are windows 10 pe pc/laptop poate sa intre in magazinul de la windows 10 mobile (este acelasi) si sa instaleze de acolo aplicatii pe pc/laptop la fel ca pe telefon.

Aplicatiile pe telefonul meu functioneaza; pot sa folosesc Facebook, whatsapp, absolut orice.

Daca nevoia te preseaza si esti nevoit pana la urma sa iti iei telefonul acela cu windows, sa fie neaparat windows 10.

1 răspuns:
| dragoshar a răspuns:

Depinde ce model de Lumia. Dacă este vorba despre Nokia Lumia, nu. Colegul meu avea unul și nu mai aveau update-uri aplicațiile (deci nu mergeau) plus că nu a primit update la Windows 10. Microsoft Lumia (eu am 650) e ok. Acum 2 zile și-a făcut update la sistem, deci bănuiesc că încă vor fi update-uri și la aplicații. Dacă îți place și te tentează un telefon cu Windows, da. Dacă nu, alege ceva cu Android sau iOS.