| mazaroi a întrebat:

Trebuie sa imi aleg dintre Huawei P9 lite sau Samsung A5 2017 dar nu stiu care este mai bun. Spuneti-mi care este mai bun dintre ele va rog!

Răspuns Câştigător
| ChiarEu2 a răspuns:

Uite, Huawei P10 lite costa 1300 lei. Mi se pare super ok. Raportul calitate-preț e foarte bun.

17 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Samsung. Cauta prin intrebarile de la telefonie sa vezi cati oameni se plang de Huawei si cati se plang de Samsung. laughing Sa te scutesc de efort, mult mai multi de Huawei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as alege Samsung doar pentru simplu fapt ca cei de la Huawei au ceva UI pus peste Android care manca din RAM si face telefonul sa se miste mai greu, in afara de alte probleme ce reies din faptul acesta...

| ChiarEu2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Că Samsungul nu a pus Touchwiz. laughing))

| anonim_4396 a răspuns (pentru ChiarEu2):

No ma baiete ca daca nu erai tu luam si eu un comision ceva ceva...
A trebuit tu sa ma dai repede de gol, sa ma prinzi asa cu manta-n sac
Of off

| OnePiece a răspuns:

ON-topic: P9 lite. A5 2017 e prea scump pentru ce stie, iar diferenta de performanta e destul de mica.

Mi se pare putin ciudat faptul ca Huawei Nova Plus si P10 lite scot mai putin in Geekbench decat P9 lite, cel putin din ce-am vazut pana acum. Am vazut 3310 la P10 lite si 2800 si ceva la Nova Plus, comparativ cu 3482 la P9 lite-ul meu... cam ciudat.

| ChiarEu2 a răspuns (pentru OnePiece):

Nu compara telefoanele după benchmark-uri, sunt inutile.

| OnePiece a răspuns (pentru ChiarEu2):

Cum sa fie inutile? Daca ar fi inutile, multa lume ar considera ca un procesor de 4.2 Ghz din 2012 (amd FX-4170) ar fi mai bun ca unul de 3.4 Ghz de acum (Ryzen 7 1700X)...

Nu boss, benchmark-urile indica si cate fps-uri scoate un telefon in anumite jocuri, nu exista doar Geekbench, incearca PCMark, 3Dmark, etc... dar evita Antutu, e o prostie.

| ChiarEu2 a răspuns:

Samsung-ul costă de 2x mai mult, iar în afară de cameră nu văd ceva mai deosebit. Sau mai are Gorilla Glass 4, dar AMOLED-ul nu îmi place deloc. Redă culorile suprasaturate, diferite total de realitate. Are sora mea S7, iar eu P9 lite și nu aș face schimb cu ea nici dacă mi-ar da și bani.

| mazaroi explică (pentru ChiarEu2):

Deci p9?

| ChiarEu2 a răspuns (pentru mazaroi):

Totuși, ce buget aloci pentru cumpărarea telefonului?

| mazaroi explică (pentru ChiarEu2):

Parinti au spus max 1500 lei dar eu vreau unul dintre aceste doua

| anonim_4396 a răspuns (pentru ChiarEu2):

Acum fiecare cu parerile lui personale...
Eu as fi facut schimb in locul tau.
Vezi suntem diferiti, dar poate merita mai mult detalii de ce sa-si ia un Huawei, nu numai ca nu-ti place tie si ca nu vezi ceva deosebit tu

| ChiarEu2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am făcut o comparație (Huawei P9 lite vs Samsung Galaxy S7). Huawei-ul costa 900 lei, Samsung-ul 2300 lei. După cum am spus, ecranul AMOLED mi se pare praf privind naturalețea culorilor. Diferență la cameră nu prea am găsit. Uneori, pe modul automat, face mai bine P9 lite-ul, iar alteori S7-le. S7-le, viteza de procesare nu-i cu mult superioară față de P9 lite. Aplicațiile le deschide la fel. Clar, S7-le stă mai bine în multitasking, totuși, 4gb ram vs 2gb cât am pe P9 lite.

Raportul calitate-preț înclină spre Huawei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ChiarEu2):

Iarasi ai bagat faza ca "asa mi se pare", nu este destul...
Samsung pro's:
- are 1440x2560 pixels (1080 x 1920 pixels P9)
- are 576 ppi ( in loc de 424 cat are P9)
- Screen-to-body ratio 72.30 % (69.89 % P9)
- este rezistent la apa si praf ( P9 este? nu)
- are Qualcomm Snapdragon 820 (unul din procesoarele de top pentru mobile)
- senzor Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall, Barometer (Accelerometer, Compass P9)
- Other Camera Hardware Features HDR, HDR Video, Phase Detection AF (HDR P9)

O avea pretul final mai mare dar se si vede explicatia clara...
Plus ca daca face comparatie intre P9 si S7 atunci limitez S7 si faci o comparatie gresita dar fa o comparatie intre S7 si P9 sa vezi atunci diferente, sunt multe lucruri care nu le poate P9

| ChiarEu2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasă cifrele! Cum am spus, degeaba are S7-le ecran QHD dacă nu poate afișa culorile naturale. De exemplu, culoarea roșie o vede portocaliu aprins, nici decum roșu. Cea mai mare lipsă de pe P9 lite e giroscopul, dar eu nu i-am dus lipsa. Cât despre rezistența la apă și praf, rezistă și P9 lite-ul, doar că nu are certificat de atestare.
Apropo, S7 are procesor Exynos 8890, mai ales cele din România.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ChiarEu2):

Repet: Acum fiecare cu parerile lui personale...
Ma lupt cu morile de vant

| OnePiece a răspuns (pentru ChiarEu2):

Hai ba sa nu comparam P9 lite-ul cu S7, mai ales ala cu Exynos... e un motiv pentru care P9 lite e 9 milioane si Samsung 22. Gandeste-te de exemplu ca S7 e facut sa dureze mai mult, ca e flagship, nu mid-range ca P9 lite. Ma indoiesc de exemplu ca P9 lite va primi update la Android O, poate doar daca primeste si P8 lite Android N sa ne facem sperante, iar P8 lite nu e deocamdata pe lista Huawei. S7 si S7 edge ar trebui in mod normal sa le primeasca la cum a facut Samsung pana acum.

Iar la performante, frate uita-te pe scorurile din Geekbench 4 si vei vedea diferenta ditre Kirin 650 si Exynos 8890. Cu Android Nougat instalat, S7 Edge scoate 5500 de puncte, P9 lite doar 3482 (testat de mine), ceea ce e diferenta mare.

Diferenta de rezolutie e practic insesizabila, caci din cate stiu eu nici unul nu stie VR, iar la 5.2'' n-ai cum sa vezi pixelii nici la Full HD, nici la 1440p.

Iar la poze, da S7 edge iarasi e mai bun ca P9 lite, chiar daca nu are camera duala. S7 edge expune excelent culorile, P9 lite e foarte bun si el, dar nu dispune de functiile HDR avansate de pe S7. Camera de selfie e cam la fel. Oricum, chit ca e S7 edge, chit ca e P9 lite, tot fac poze proaste. Sunt bune pentru postat pe Facebook, intretinut videoconferinte, postat clipuri de la iesiri cu prietenii, dar nu se pot folosi pentru lucruri productive pe termen lung.

Ti-o spun ca posesor de P9 lite, e un telefon excelent pentru pretul lui, dar nu se poate compara cu S7, de-aia si pretul. Plus ca si P9 lite incepe sa isi piarda nisa avand in vedere ca au aparut P9 lite 2017 si P10 lite si la noi.

| ChiarEu2 a răspuns (pentru mazaroi):

Uite, Huawei P10 lite costa 1300 lei. Mi se pare super ok. Raportul calitate-preț e foarte bun.