| IonutPetre12 a întrebat:

Un un telefon la abonament.Problema e ca eu am dat 1000 pe el si abonament de 200 de lei lunar timp de 2 ani.Telefonul nou e 1500 acum.Nu sunt acestea ciffrele, dar nu vreau sa dau datele exacte. Oricum diferenta e de cateva milioane si acum platesc zeci in plus. Exista cumva vreo modalitate sa returnez telefonul si sa-mi dea banii? La Anpc rezolv ceva? Siu ca pot rezilia contractul dar trebuie sa platesc tot restul abonamentului si n-am facut nimic.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si de ce nu ai calculat inainte?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă reziliezi contractul înainte de termen te costă mult mai mult. La ANPC nu te pot ajuta, contractul e contract.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti de vina ca nu te ai informat inainte, nu te a obligat nimeni sa ti faci abonamentul, tu asa ai decis, tu ai semnat acum tu trebuie sa plătesti, nu cred ca opc ul o sa te ajute, dar inainte de a semna de ce nu mergi cu cineva care stie sa citeasca contractul sa i ti explice pe intelesul tau, de ce nu mergi cu părintii? Acum este prea tirziu, ce varsta ai, ca banuiesc ca nu ai 12 ani ca minorii nu au voie sa faca contracte, daca ai peste 18 ani, trebuia sa stii ca sunt multi hoti pe lumea asta, mai ales astia de la companiile de telefonie sunt hotii hoților,, unde ai facut abonamentul? La Orange sau Vodafone? Trebuie sa te duci urgent sa il reziliezi dai telefonul inapoi, si gata te multumesti cu un telefon mai ieftin, nu ai bani. I ati un telefon la liber, stringe bani daca ai cum si asta e il cumperi cu banu jos, si nu te doare capu, nu stai sa plătesti 3 ani abonament.

| anonimg a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa contactezi totusi opc-ul, si sa-i intrebi daca poti cumva sa renunti la abonament. Le poti spune adevarul: ca ti-ai dat seama ca trebuie sa platesti ata de mult dupa ce ai semnat contractul. Poate ca va exista o portita de scapare pentru tine.
Nici mie cei de la Altex nu mi-au primit o pereche de casti la mai putin de 15 minute dupa ce le-am cumparat, decat dupa o saptamana cand le-am spus -adevarul- ca am fost trimis la ei de catre opc.
Deci nu ai nimic de pierdut daca incerci sa contactezi opc-ul. Totul se face pe internet, si nu trebuie neaparat sa mergi personal la sediu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci tu vi aici si ne spui minciuni, telefonul sigur costă 20 milioane sau mai mult, spune sumele reale numai mintii.De ce nu vrei sa dai datele exacte? Stii ca ai facut prostii.

| Iote a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca minte. Si eu m-am pacalit la fel. Abia astept sa se termine cei doi ani. Plec de la ei definitiv.
450 lei telefon la liber, in showroom. Mi-au bagat contract pe gat ca platesc "numai atat" la cumparare. Plus niste bonusuri si un telefon vechi (dar functional). Dar si cu abonament mai mare. In final ma costa 800 lei, poate mai mult.

| IonutPetre12 explică (pentru Iote):

Eu puteam sa-mi cumpar 2 telefoane.De 3500 lei fiecare.

| Denisa0954 a răspuns:

Nu ai ce sa faci in cazul asta

| Ssssmokin a răspuns:

Nu cred ca poti sa il dai inapoi. Daca ai facut contractul cu ei si atunci ti-a convenit, asta este, platesti. Cu ANPC nu o sa rezolvi nimic deoarece nu este nicio problema cu contractul sau telefonul( Telefonul defect, contractul gresit s-a.m.d).