| daniela1107 a întrebat:

Vreau să îmi cumpăr Xiaomi redmi note 10S, merita banii? Camera e bunicica? Răspundeți sa rog din propria experiență. Vreau sa fie un telefon pe termen cât mai lung!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am observat ca ai luat în calcul sugestia la întrebarea anterioară. Eu ți-am recomandat cam in aceeași sumă și cu specificații un pic mai bune, dar xiaomi nu am folosit. Apoi am citit o recenzie pe eMAG care nu prea mi-a placut. Eu țin cont și de recenziile google. Ai face bine să citești. Sau dacă știi engleză, atunci ce se mai discuta despre telefon ( scris de alți utilizatori) pe gsmarena.com Nu știu ce buget ai tu acum, dar îți zic ca eu am folosit Huawei și Samsung. Bine, înainte de asta folosit și eboda care s-a dovedit bun. Dar cam RIP eboda în ziua de azi.

Huawei P Smart 2019 cumpărat în 2019 care este încă în viață, s-a dovedit bun calitativ însă nu e waw. Pozele nu sunt waw.
Acum dețin un Samsung Galaxy A71 și face poze chiar frumoase atât ziua cât și noaptea.
Eu l-am cumpărat online la oferta de la altex, iar cu tot cu husa și folie am ajuns la 1350 lei. Acum, pe eMAG, vândut de toți samsarii parteneri eMAG, telefonul costa peste 2000 lei. Telefonul îl am din luna martie și probleme au fost cu încărcarea rapidă deoarece încarcă rapid când vrea el. O luna l-am reîncărcat doar la bateria externă după ce, prin încărcătorul lui original, nu ma trăgea deloc curent. Acum și-a revenit în mod miraculos. Posedat, nu alta.

Însă și A51 de la Samsung este telefon bun, sau Huawei Nova 5T. Eu prima data am vrut sa iau Huawei Nova 5T, însă pe eMAG am găsit vândut de parteneri eMAG la un preț foarte mare ( cum este A71 acum). Pe atunci era și A71 în stoc eMAG și costa doar 1500 lei. Insă pe altex era un voucher online pe care, după ce l-am aplicat, mi-au redus prețul la 1290 lei. Și pentru asta am ales Altex. Nu zic ca este un telefon rău, am făcut poze o mulțime ( fiind biciclist de drum lung) și apoi numai cât joc pe el call of duty mobile.
Eu zic sa nu te grăbești, indiferent care telefon dorești sa cumperi. Eu si 2 luni pierd în căutarea unui telefon nou. Mai întâi citește recenzii, fie ele pe eMAG sau alte site-uri străine. Cauta pe YouTube unboxing despre telefon ( cei de la gsmarena postează mereu video cu telefonul unde îl prezintă, în detaliu). Apoi mai găsești unboxing în română unde în comentarii poți găsi informații interesante scrise de alți utilizatori. Multe informații poți găsi net, dar să îl folosești.

| daniela1107 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc frumos pentru răspuns, mi-a fost de folos. Nu mă grăbesc să îmi aleg un telefon, și da privesc multe Umboxing.uri sau clipuri unde sunt comparate între ele. De Samsung mă feresc pentru că nu mai sunt ce ai fost o data, de el a rămas doar brandul...mai găsești și telefoane bunele la ei insa cu preț exagerat. Cel Huawei P Smart l-a achiziționat fratele meu, insa eu vreau sa incerc alt model, dar da și-a dovedit valoarea?

| literallythesamebruh a răspuns:

Nu am testat acest model dar folosesc un redmi note 8 pro de un an și o lună și pot să spun că este ce trebuie. După specificații și redmi note 10S are multe de oferit; display AMOLED, baterie mare, procesor eficient etc. Deci este un telefon pe care îl poți utiliza pe termen lung, singura problema fiind soft-ul celor de la Xiaomi, dar vor mai veni update-uri care vor îmbunătăți tot.