| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma mut de la Orange la Digi. Cica e mai buna. Care sunt avantaje si dezavantajele? Am auzit ca ai mai multe facilitati ( poti primi router, stick, telefon, dar nu stiu in ce conditii).

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca sa-ti explice cineva ar dura prea mult. De ce nu intri pe siteul lor, te documentezi si sa pui atunci intrebarile? http://www.rcs-rds.ro/
Avantaje? Totul este mai ieftin iar internetul pe telefon este nelimitat. Vorbesti in orice retea cat vrei si ai 3000 de minute in exteriorul tarii, in principalele retele (sunt date pe pagina lor). Dezavantaje? Se zice ca nu are acoperire peste tot (la telefoane) desi daca nu au releu ei folosesc releele celor de la Vodafone. Nu au SMS-uri gratuite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am facut exact acelasi lucru si sunt multumit. Singurul dezavantaj este acoperirea slaba a telefoniei, si nu, din aprilie nu mai ai Roaming gratuit, cum a zis cineva mai jos. Oricum, pe parcursul ultimului an au facut progrese vizibile legate de asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dezavantajele ar fi semnalul slab.Si ca nu poti vorbi in reteaua Orange unde sunt mai toti prietenii si rudele. De asemeni rudele si preienii nu te pot suna pentru ca esti inalta retea si probabil au minute nationale limitate.Alegem un baonament intr-o retea in care toti prietenii si rudele sunt. Daca obisnuiesti sa vorbesti mult la telefon, minutele nationale oferite de Digi se consuma si...stai dup-aia ca nu mai poti suna un prieten in Orange.

| Zaygon a răspuns (pentru anonim_4396):

La Digi la abonamentul optim nelimitat ai minute nelimitate in toate retelele fixe si mobile din tara deci poti suna in Orange cat vrei. Si in primul rand nu iti faci abonament dupa prieteni sau dupa rude ci cum sa iti fie tie bine nu la alti.

| anonim_4396 explică (pentru Zaygon):

Nu am stiut ca Digi are optiuni nelimitate in toate retelele. Eu unul mi-am facut abonament la Vodafone pentru ca avea internetul mai bun dar toti apropiatii erau la Orange si dupa 100 de minute convorbite nu mai puteam suna.Deci nu era bine pentru mine.Dar daca Digi da optiunile nelimitate in toae retelele atunci e ok, numai semnalul sa fie bun, mai ales in zonele rurale.

| anonim_4396 explică (pentru Zaygon):

Ai dreptate, facusem confuzie cu Telekomul, scuze.

| Zaygon a răspuns (pentru anonim_4396):

La cat merg eu in zonele rurale mie bine cateodata ca nu am semnal cand merg acolo dar sunt mult sate cu semnal. Cea mai buna acoperire totusi in zonele rurale si in varful muntelui o au cei de la Vodafone in 2G.
http://www.rcs-rds.ro/......fonie-digi

| Vlad99990 a răspuns:

Avantajele la Digi sunt minutele nelimitate dar si internetul. Cu 5€ ai 5Gb internet, nelimitat in Digi si mii de minute in alte retele. Despre telefoane nu stiu ce sa zic...sunt cam slabuti in telefoane dar am vazut printre Allview, Lenovo si Xiaomi si Samsung s7 si s7 edge.
Acum depinde de tine. Eu zic ca pentru 5€ pe luna ai cam tot ce ai nevoie
Singurul dezavantaj este faptul ca nu au acoperire prea mare dar te preia Vodafone si se activeaza roamingul.
Succes!

| Zaygon a răspuns (pentru Vlad99990):

De ceva timp sunt 10GB la 5€. mare parte din telefoanele din China suporta banda lor pentru 4G(exemplu Oneplus 3, Huawei P9).
Eu nu prea am probleme cu reteaua ca stau mai mult la Cluj si am acoperire cam peste tot(merge mai greu netul in blocurile alea vechi care au multe fier betoane si absorb semnalul).