| Adrianetc a întrebat:

As vrea sa va intreb: Care sunt dezavantajele cresterii unei pisici intr-un apartament cu 2 camere? O sa miroasa urat, o sa darame lucrurile? Poate este cineva experimentat big grin

Răspuns Câştigător
| Andruşcă a răspuns:

Pisica e cel mai curat animal existent, ea spalandu-se singura in majoritatea timpului. Nevoile si le face intr-o ladita cu nisip special, numit "asternut"(il cumperi de la magazinele de animale). Nisipul asta stompeaza orice miros si te ajuta la curatare. Dupa ce isi face nevoile, se formeaza niste bulgari in nisip pe care ii iei cu o spatula(tot de la magazinul de animale o cumperi) si ii arunci.

Deci nisipul nu miroase. In mod normal, nici pisica nu miroase dar exista niste perioade cand intra in calduri si isi va marca teritoriul, ceea ce va mirosi. Ori suporti perioada asta, ori o castrezi sau ii cumperi niste pastile speciale care ii taie cheful de imperechere. Asa nu va mirosi absolut deloc, in nici o perioada a anului si va fi si calma mereu.

Ladita pentru nisip e cateva zeci de lei(dai o data banii si-ti ramane) iar un sac de nisip de 10 kg e pana-n 20 de lei si te tine destul timp. Nu e mare investitie pentru o luna. Pentru motanul meu, cu tot cu nisipul si mancarea lui, nu cheltui mai mult de 100 lei lunar.

Daca ai luat o pisica foarte mica, e posibil ca 2-3 saptamani sa nu stie sa se spele prea bine, va trebui sa o mai duci la baie dupa ce-si face nevoile si sa o stergi. Dar invata repede sa se spele si nu mai e nevoie. Daca nu ai luat-o prea devreme, va stii sa se spele si nu e nevoie sa-i faci nimic.

De zgariat, pisica are nevoie sa-si ascute in ceva ghiarele. Tot la magazinele de animale sunt niste covorase speciale. Iei un covoras d-asta, iei mata, o pui pe el si ii dai putin cu labutele pe el ca s-o inveti ca ala e loc pentru ascutit. Apoi ar trebui sa-si ascute ghearele doar acolo, sau cel putin locul ala il va folosi cel mai mult...Nu te astepta sa nu bage ghearele in nimic de prin casa. Tot va da intr-o zi o zgarietura mica canapelei. Cu perdelele...depinde. La mine de exemplu nu s-a suit niciodata pe ea, nu are nici o treaba. Daca la tine se va sui, ar trebui sa o poti dezvata cumva.

Pisica e un animal curios si-si va baga nasul peste tot Obisnuieste-te sa se bage in pungi, genti si sa miroasa orice obiect nou pe care-l aduci in casa. Daca se suie undeva(birou, masa, mobila) si are ceva in cale, il impinge cu laba si trece mai departe. Deci nu lasa nimic prea aproape de margine. Poti pune bibelouri si alte chestii fragile, dar sa nu le lasi intr-o pozitie de unde pot cadea usor.

Si vezi ca va fi nevoie sa mai duci animalul la veterinar din cand in cand. Sunt medici care vin si la domiciliu. Sa nu te sperii daca apar probleme, unele sunt normale. De exemplu, motanii castrati au de multe ori probleme la rinichi(sa stii in caz ca-ti iei motan).

Cam asta a fost de zis pentru pisica... Daca-ti iei una, s-o ai sanatoasa happy.

| Adrianetc explică (pentru Andruşcă):

Mersi mult de informatii, dupa parerea ta, cum este motanul fata de pisica, mai vioi? mai curat sau invers?

| Andruşcă a răspuns (pentru Adrianetc):

Si pisica si motanul sunt la fel de curati. Din cate stiu, motanii sunt mai lenesi in general, dupa ce-i castrezi. Dar acum depinde si de rasa, unele sunt mai energice, altele nu. Eu am motan si nu pot spune ca-i prea vioi sau prea lenes. Doarme in reprize iar cand se scoala, se mai joaca, se baga printre lucruri, se tine dupa tine prin casa etc.

Alegerea intre pisica si motan tine mai mult de gusturile personale, intre ei nu sunt diferente prea mari de comportament.

6 răspunsuri:
| ZvT a răspuns:

Dacă e mică probabil o să îţi rupă perdelele, pentru ca le place să se caţere. Dacă o speli nu o să miroase şi îi cumperi nisip parfumat care nu e chiar aşa de scump. Îţi recomand motan, e mai leneş.

| xBya a răspuns:

Cand e mica da, e posibil sa faca stricaciuni prin casa. Mirosul provenit de la treburi poate fi evitat prin folosirea nisipului cu diferite arome, si de spalat se spala ea singura. Nu e recomandat sa i se faca baie daca sta numai in casa, e bine cunoscut ca pisicile au o problema cu apa. Si ar mai fi o problema : parul.

| StefaniaM a răspuns:

Hmm...daca vine cainele vecinului sigur rastoarna ceva pe acolo big grin
Si ar putea sa-ti faca canapeaua mai paroasa...

| Andreeaaaaaaaaa a răspuns:

O pisica e asa de draguta. Oricum orice ar face drgalasenia si iubirea ei ar compensa :3. Funda? puppy dog eyes