| EstiApreciatDacaEstiDiferit a întrebat:

Bunaaa! Ce carti pot sa citesc in vacanta de Pasti si in cea de vara, care sa-mi placa?
Mie-mi plac cele de dragoste, si ma gandeam sa citesc si cateva de aventura, si prietenii mei au citit toti Dracula, ma gandeam sa citesc si eu ceva cu vampiri, dar nu sunt foarte convinsa ca o sa-mi placa (mai ales ca nu-mi place twilight).
PS:sunt in clasa a 8-a, ce sa citesc sa ma ajute intr-a 9-a?

5 răspunsuri:
| xClementine a răspuns:

Lasa in pix enigma otiliei si ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi. Cartile bune nu se afla in programa scolara! Iti recomand ''De Veghe in Lanul de Secara'' si ''Pe drum'' de Jack Kerouac. Iti ofera o perspectiva faina asupra vietii si a ceea ce ar trebui sa faci cu ea. Din astea ai ce invata. Evident mai sunt si altele, treci pe la o biblioteca si consulta pe cineva de acolo. Nu stiu cat te ajuta astea pentru clasa a 9a, dar merita citite candva. Bafta!

| allexya501 a răspuns:

AI PUTEA CITI :
- Enigma Otiliei
-Amurg
-Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi
-Harry Potter
-Rozboi si Pace
-Jurnalul Fericirii
Sper ca te-am ajutat. FUNDA?

| Stalievus a răspuns (pentru allexya501):

Mai vrei si funda, pentru astealaughing

| allexya501 a răspuns:

Draga fraieri de gradu' 1... :
- ce a zis ea? _ (...) recomadati-mi carti!
- ce am facut eu? _ i-am recomandat carti.
- ce ati facut voi _ ati descis gura si ati comentat, parca nu aveti ceva mai bun de facut. Si apropo cartile pe care le-am recomandat eu sunt foarte frumoase. Nu inteleg ce aveti de comentat caci pun pariu ca nu ati citit nici una din ele. tongue

| xClementine a răspuns (pentru allexya501):

Draga Alexia, din cate-mi amintesc, nu cred ca ti-am adresat niciun fel de jignire, asa ca te rog, nu o face nici tu, din moment ce amandoua stim ca tu esti singura fraiera de aici. Ar fi bine sa rectifici, alea poate tie ti se par frumoase, dar un adevarat cititor se departeaza de clasicele romane de la scoala, mai mult sau mai putin frumoase. Eu mi-am exprimat opinia fata de ea, nu am facut in niciun fel referire la tine. Asa ca bea un pahar cu apa si calmeaza-te. De citit, e adevarat, nu le-am citit pe toate, decat Enigma si Ultima Noapte, asadar, am facut referire STRICT la ele. Informeaza-te mai intai. O seara faina.